Pracują dla naszego bezpieczeństwa

Na zdjęciu od lewej: mł. insp. Grzegorz Jakubiec, odpowiedzialny za służbę kryminalną, insp. Artur Bednarek, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, insp. Krzysztof Herzyk, komendant miejski policji w Bielsku-Białej i mł. insp. Dariusz Zajda nadzorujący pion prewencji i ruchu drogowego Odprawie przewodniczył komendant miejski policji w Bielsku-Białej insp. Krzysztof Herzyk (trzeci od lewej) wraz ze swoimi zastępcami - mł. insp. Dariuszem Zajdą nadzorującym pion prewencji i ruchu drogowego (czwarty od lewej) oraz mł. insp. Grzegorzem Jakubcem odpowiedzialnym za służbę kryminalną (pierwszy od lewej). W naradzie wziął udział także zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Artur Bednarek (drugi od lewej); fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Podczas odprawy służbowej 17 stycznia w Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku-Białej podsumowano pracę bielskiego garnizonu w 2019 roku. Według statystyk każdego dnia bielscy policjanci wykrywali średnio 17 przestępstw, ujawniali 89 wykroczeń, przeprowadzali 98 interwencji, stan trzeźwości sprawdzali u 623 kierujących pojazdami. Codziennie do służby patrolowej wysyłano 94 policjantów, 32 funkcjonariuszy pełniło służbę w ruchu drogowym.

Zaprezentowano rezultaty pracy bielskich policjantów w ubiegłym roku oraz omówiono zakończone, realizowane i planowane inwestycje. Odprawie przewodniczył komendant miejski policji w Bielsku-Białej insp. Krzysztof Herzyk wraz ze swoimi zastępcami - mł. insp. Dariuszem Zajdą nadzorującym pion prewencji i ruchu drogowego oraz mł. insp. Grzegorzem Jakubcem odpowiedzialnym za służbę kryminalną. W naradzie wziął udział także zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Artur Bednarek.

– Rezultaty naszej pracy siłą rzeczy są przedstawione liczbami. Jednak trzeba pamiętać, że za każdą jednostkową liczbą stoi człowiek - czasami ze swoją tragiczną i pełną dramatu historią. Człowiek, który może pierwszy raz przychodzi do jednostki policji i od tego, jak zostanie potraktowany przez przyjmującego go funkcjonariusza, będzie zależała całościowa ocena naszej formacji – podkreślił insp. Krzysztof Herzyk, dziękując współpracownikom za zaangażowanie w pracę. Szef bielskich policjantów podziękował również samorządowcom za udzielane wsparcie. Najlepszym tego efektem jest pomoc miasta w zakupie samochodów dla policji czy też przekazanie przez miasto Bielsko-Biała 324.000 zł na dodatkową służbę patrolową.

- Cyfry i statystyki, które tu zostały zaprezentowane, robią duże wrażenie. Mam pełną świadomość, że za tymi wynikami kryją się konkretni ludzie, którzy stoją na straży naszego mienia i życia. Chciałbym w imieniu mieszkańców podziękować za wszystkie wasze starania. Jesteśmy nie tylko wdzięczni, ale i dumni. Dziękuję za każdą państwa interwencję i obecność. Życzę, by ten rok upłynął wam w spokoju i abyście zawsze wszyscy zdrowi i cali wracali po służbie do domu - mówił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

W minionym roku na ulice Bielska-Białej i powiatu bielskiego wyjechało 13 nowych radiowozów. 615 imprez zabezpieczało 4.049 policjantów. Odnotowano wzrost wykrywalności przestępstw, w tym tych najbardziej uciążliwych społecznie. Policjanci zatrzymali więcej osób poszukiwanych listami gończymi. Odzyskali majątek pochodzący z przestępstw za ponad 4,5 mln zł. Ujawnili 96 osób zaginionych, zatrzymali w sumie blisko 1,5 tys. osób ukrywających się przed organami ścigania lub wymiarem sprawiedliwości. Wykryli o ponad tysiąc popełnionych przestępstw więcej niż w roku 2018. Zabezpieczyli ponad 8 kg narkotyków, w tym 1 kg tych najgroźniejszych dla życia – dopalaczy; na czarny rynek nie trafiło ok. 16.700 działek handlowych o wartości blisko pół miliona złotych. Stróże prawa sprawdzili stan trzeźwości u ponad 220 tys. kierujących pojazdami, zatrzymali 752 nietrzeźwych kierowców. Na drogach było mniej niż w poprzednim roku wypadków, mniej osób zostało w nich rannych i mniej osób straciło w takich zdarzeniach życie. Zanotowano także mniej wypadków z udziałem pieszych. Jak wynika ze statystyk, średni czas reakcji policjantów na zgłoszenie wynosił 9 minut 19 sekund.

JacK