
Podczas 12. sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej 29 maja radni uchylili obowiązywanie Gminnego Programu Prac Społecznie Użytecznych.
Uchwałę w sprawie uchylenia uchwały nr XXI/570/2008 Rady Miejskiej w Bielsku-Białej z dnia 22 lutego 2008 roku w sprawie ustalenia Gminnego Programu Prac Społecznie Użytecznych adresowanego do bezrobotnych klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej RM podjęła z uwagi na aktualne unormowania prawne. Nie przewidują one możliwości kierowania bezrobotnych klientów MOPS na roboty publiczne w ramach Gminnego Programu Prac Społecznie Użytecznych. Dlatego przyjęty w 2008 roku program musiał zostać uchylony.
Przypomnijmy, że program został wówczas przyjęty jako prawo miejscowe ze względu na skalę potrzeb oraz dużą liczbę osób chętnych do podjęcia tego rodzaju prac. Skierowany był do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i miał służyć przywróceniu im zdolności do powrotu na rynek pracy.
- W obliczu zmieniającej się koniunktury gospodarczej i - co się z tym wiąże - wyjątkowo niskiej stopy bezrobocia w Bielsku-Białej, Gminny Program Prac Społecznie Użytecznych nie przynosi zakładanych pierwotnie celów. (…) Realizacja programu była możliwa z uwagi na fakt, że byli w nim zatrudniani klienci MOPS kierowani przez Powiatowy Urząd Pracy na roboty publiczne. Obecnie nie ma możliwości kierowania bezrobotnych klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na roboty publiczne w ramach Gminnego Programu Prac Społecznie Użytecznych – informowała dyrektor MOPS w Bielsku-Białej Agnieszka Moroń.
Nowe wytyczne Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określają, że na roboty publiczne nie mogą być kierowane osoby, które już wcześniej skorzystały z tej formy zatrudnienia. Ponadto 10 kwietnia 2025 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Zapisy nowej ustawy określają, że na roboty publiczne nie może zostać skierowana osoba, jeżeli w okresie ostatnich 90 dni była zatrudniona w ramach tych prac lub robót u danego pracodawcy. Ponadto organizator robót publicznych jest zobowiązany zatrudniać w pierwszej kolejności bezrobotnych będących dłużnikami alimentacyjnymi.
- Obecnie w MOPS są organizowane jedynie prace społecznie użyteczne w wymiarze do 10 godzin tygodniowo, do których są kierowane osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej - dodaje Agnieszka Moroń.
JacK