Prace na ulicy Cieszyńskiej trwają

Na zdjęciu remontowana ulica Cieszyńska Remontowana ulica Cieszyńska

Rozbudowa ulicy Cieszyńskiej to największa inwestycja ostatnich lat w Bielsku-Białej. W jej ramach przebudowanych zostało lub zostanie 17 skrzyżowań, a nowy układ drogowy obejmuje ponad 8 km ulic – w tym prawie 4 km samej ul. Cieszyńskiej i ponad 4 km ulic mniejszych, łączących się z tą arterią. Ulica zmienia się z miesiąca na miesiąc. Cześć jest już właściwie gotowa, natomiast na przełomie roku najwięcej dzieje się na najtrudniejszym odcinku pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Stanisława Skrzydlewskiego i Wapienicką.

- Ten rok jest wyjątkowy. Wszyscy doświadczamy czegoś, co do tej pory było niewyobrażalne, więc trudno zakładać, że na budowie można coś przewidzieć. Zaplanowaliśmy dużo i kolejne miesiące, wydawałoby się, pozwalają nam na realizację harmonogramu. Pierwszy lockdown praktycznie nie miał wpływu na tempo i sposób prowadzenia prac. Zresztą obecnie też można zaobserwować, że na każdym z odcinków są ludzie, jest sprzęt, jest zgromadzony materiał, więc ten wpływ też jest ograniczony. Najbardziej wrażliwym elementem są ludzie. Wykonawca boryka się z dużymi problemami. Załoga zmniejszyła się praktycznie o 30 procent, więc pomimo tego, że na każdym z etapów prace są prowadzone, to jednak ich tempo jest zdecydowanie mniejsze. To spowoduje, że rok zamkniemy z niedosytem - nie wszystkie założenia zostaną zrealizowane. Przypomnę, że chcieliśmy uzyskać przejezdność na całej długości drogi. Jest mała szansa, że uda się to zrobić na najtrudniejszym odcinku, czyli skrzyżowaniu ulicy Stanisława Skrzydlewskiego i Wapienickiej. Jednak wykonawca nie przerywa prac i jeśli nie uda się do końca roku, to może będzie to kwestia stycznia czy lutego – mówi dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej Wojciech Waluś.

- Na koniec listopada br. odcinek od ronda Czesława Niemena do ulicy Stanisława Skrzydlewskiego jest już w zasadzie gotowy, kończymy tylko oznakowanie. To samo dotyczy odcinka od ulicy Jaworzańskiej do ulicy Międzyrzeckiej. Od ronda Hulanka do ronda Czesława Niemena intensyfikujemy wykończeniówkę – krawężniki, chodniki, obrzeża. Na ulicy Stawowej - pomiędzy Biedronką i stacją BP – robimy zjazdy, dojazdy i drogi serwisowe. Odcinek trzeci - od ulicy Stanisława Skrzydlewskiego do Wapienickiej - w tej chwili jest wykonywany. Odcinek drugi od ulicy Jaworzańskiej do ulicy Międzyrzeckiej jest prawie gotowy, tam też trwa montaż oznakowania. I odcinek pierwszy - tu dość dobrze postępują prace w układzie drogowym, już w tej chwili widać kształt w krawężnikach – opowiada o postępach prac na całej ulicy Cieszyńskiej kierownik projektu z Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej Wojciech Dąbrowski.

Jeśli tylko warunki pogodowe pozwolą, prace będą prowadzone cały czas. - Liczymy, że zima nie będzie sroga i pozwoli wykonać przynajmniej część prac. Jedynie w razie mrozu nie będziemy wykonywać robót bitumicznych, które są wrażliwe na warunki atmosferyczne – mówi Wojciech Waluś.

W tym tygodniu, właśnie z powodu aury, intensywność prac na ulicy Cieszyńskiej zmalała. Kiedy tylko pogoda się poprawi, drogowcy ruszą do wszystkich zaplanowanych zadań.

źródło: Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej
oprac. ek