Poznali tajniki medycyny

Na zdjęciu młodzież w sali operacyjnej fot. American Heart of Poland

Laureaci olimpiady medycznej z Bielska-Białej, Katowic i Tych odwiedzili Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca w Bielsku-Białej, Grupa American Heart of Poland, w ramach pierwszego dnia trzecich Podbeskidzkich Warsztatów Diagnostyki Obrazowej i Procedur Małoinwazyjnych.

Na spotkaniu młodzi ludzie poznali tajniki pracy lekarza, a pracownicy kliniki zachęcali ich do wybrania medycznej kariery zawodowej.

W warsztatach wzięli udział licealiści z sześciu szkół z Bielska-Białej, Katowic i Tych. W części teoretycznej młodzież wysłuchała prelekcji lek. med. Lecha Wędrychowicza, dyrektora Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej, oraz prof. dr. hab. Krzysztofa Milewskiego, ordynatora drugiego Oddziału Kardiologii w Bielsku-Białej, dyrektora Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland.

W części praktycznej młodzi adepci medycyny mogli natomiast m.in. zwiedzić blok operacyjny, zapoznać się z działaniem tzw. sercopłuca, a także obserwować na żywo przebieg operacji wszczepania bypassów. Pod okiem dr. n.med. Krzysztofa Sanetry, kardiochirurga z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej, mogli też sprawdzić swoje siły w kursie szycia chirurgicznego.

Patronat nad wydarzeniem sprawuje prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, który również spotkał się z młodzieżą.

Trzecia edycja Podbeskidzkich Warsztatów Diagnostyki Obrazowej i Procedur Małoinwazyjnych jest wyjątkowo ciekawa, nie tylko z uwagi na wybrane zagadnienia, ale również na fakt, że towarzyszą jej zajęcia praktyczne i teoretyczne dla wybranych licealistów oraz bezpłatne prelekcje i konsultacje specjalistyczne dla wszystkich zainteresowanych tematyką zdrowotną w ramach Klubu Pacjenta - te już 2 grudnia od godziny 12.00 do 15.00 w siedzibie Beskidzkiej Izby Lekarskiej przy ul. Bystrzańskiej 23 w Bielsku-Białej.

Organizatorami wydarzenia są: Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Bielsku-Białej, Grupa American Heart of Poland; Beskidzka Izba Lekarska, Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski, Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej.

oprac. ek

 

Na zdjęciu nauka szycia chirurgicznego

 

Młodzież przygląda się przez szybę sali operacyjnej

 

Młodzież w sali operacyjnej
fot. American Heart of Poland

 

Młodzież, prezydent i prelegenci

 

Prezydent wręcza upominki

 

Prezydent i młodzież
fot. Wydział Edukacji i Sportu UMBB