Powstał Zespół ds. Publicznego Transportu Zbiorowego

Na zdjęciu zaparkowanych kilka autobusów MZK

Zespół ds. Publicznego Transportu Zbiorowego działający w Wydziale Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zajmuje się od 1 stycznia 2020 r. lokalnym transportem zbiorowym w Bielsku-Białej. Siedziba zespołu mieści się w budynku Miejskiego Zarządu Dróg przy ul. Michała Grażyńskiego 10.

Powstanie Zespołu to pokłosie zmian, które wprowadzili jeszcze w ubiegłym roku miejscy radni. 19 listopada 2019 r. Rada Miejska podjęła uchwałę, że od 1 stycznia 2020 r. lokalnym transportem zbiorowym realizowanym formalnie przez miasto będzie zajmował się Miejski Zarząd Dróg. Do tej pory planowaniem rozwoju transportu, organizowaniem publicznego transportu zbiorowego i zarządzaniem publicznym transportem zbiorowym, w tym sprzedażą biletów i ustalaniem sposobu ich dystrybucji, a także budową, przebudową i remontem przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest gmina – zajmował się Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej. Sam MZK 1 stycznia 2020 r. został przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. 

23 grudnia ub.r. wojewoda śląski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność listopadowej uchwały Rady Miejskiej w sprawie zmiany statutu Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej – dotyczącej przekazania wykonywania zadań organizatora publicznego transportu zbiorowego do MZD. W tej sytuacji prezydent Bielska-Białej 31 grudnia 2019 r. dokonał stosownych zmian w Regulaminie organizacyjnym Urzędu Miejskiego - zgodnie z nim zadania związane z planowaniem, zarządzaniem oraz organizowaniem publicznego transportu zbiorowego od początku 2020 r. są wykonywane przez Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Zespół ds. Publicznego Transportu Zbiorowego Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego pozostanie w najbliższym czasie w dotychczasowej lokalizacji, tj. w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg przy ul. Michała Grażyńskiego 10.

Do 15 stycznia Zespół czeka na uwagi i wnioski pasażerów dotyczące projektu Publiczny Transport Zbiorowy w Bielsku-Białej 2020+ – w tym m.in. nowego rozkładu jazdy oraz nazw przystanków. Konsultacje w tej sprawie zaplanowano 15 stycznia, wcześniejsze spotkania odbyły się 18 grudnia i 8 stycznia.

komunikacja.bielsko.pl

Warto dodać, że miasto przygotowując się do zmian w komunikacji stworzyło nowy portal internetowy dla pasażerów, jego adres to komunikacja.bielsko.pl. Na nowej stronie znajdują się aktualności oraz komunikaty dotyczące funkcjonowania komunikacji publicznej w Bielsku-Białej, wszystkie informacje na temat sieci komunikacyjnej, przepisów taryfowych, biletów, infrastruktury, inwestycji oraz taboru. W menu bocznym pasażer znajdzie odnośniki do stron z dynamicznym rozkładem jazdy: rozkłady.bielsko.pl oraz kiedyprzyjedzie.pl, tabelaryczny rozkład jazdy do wydruku, mapy i schematy komunikacyjne, a także informacje dotyczące sprzedaży biletów. Strona jest dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku (możliwość przełączenia na tryb wysokiego kontrastu oraz powiększenie czcionki). Zaimplementowany został także moduł tłumaczeń Google na języki: angielski, niemiecki, rosyjski i ukraiński. W zakładce pogotowie rozkładowe od początku nowego roku pasażerowie będą mogli zgłaszać brak rozkładu jazdy na przystankach.

Publiczny Transport Zbiorowy w Bielsku-Białej 2020+

Na stronie komunikacja.bielsko.pl przedstawione zostały także założenia projektu wdrażania zadań optymalizacyjnych w komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej pn. Publiczny Transport Zbiorowy w Bielsku-Białej 2020+. Projekt działań optymalizacyjnych został podzielony na sześć kluczowych obszarów:
• zmiany układu sieci,
• synchronizacja rozkładów jazdy,
• wprowadzanie standardów informacji pasażerskiej,
• przebudowa pętli i przystanków,
• rozwiązania z zakresu inżynierii ruchu,
• zmiana nazw przystanków.

Przedstawiony projekt zakłada zmiany w układzie linii komunikacyjnych (wydłużenie, połączenie kilku w jedną, zmiany trasy, a także likwidację kilku linii), co ma na celu zapewnienie bardziej efektywnej obsługi komunikacyjnej poszczególnych rejonów transportowych. Proponowane jest także wprowadzenie kategoryzacji linii ze względu na częstotliwość kursowania i dopasowanie ich znaczenia w systemie komunikacyjnym. Zastosowanie koordynacji linii kursujących wspólną trasą pozwoli ograniczyć zjawisko tzw. stadnych odjazdów. W nowym układzie proponuje się wydzielenie linii podstawowych, na których opierać się będzie trzon sieci (linie z wysoką częstotliwością kursowania). Zgodnie z założeniami, mają to być linie nr 1, 4, 10 (cały dzień co 15 minut), 2, 3, 6, 8, 11 oraz 30+50 (co 15 minut w godzinach szczytu). System dopełniają linię uzupełniające (co 30 minut w godzinach szczytu) – 7, 13, 15, 20, 21, 22, 24, 27, 30, 32, 35, 35L, 35S, 50, 51 i 57, linie dodatkowe (co 60 minut w godzinach szczytu) – 12, 16, 17, 18, 25, 31, 33, 35, 52 i 56 oraz szkolne, szczytowe i nocne – D, 9, 19, 29, 36, N1 i N2.

Uwagi i konsultacje

Uwagi i wnioski dotyczące poszczególnych elementów projektu Publiczny transport zbiorowy w Bielsku-Białej 2020+ można kierować do 15 stycznia 2020 r.: drogą mailową na adres transport@mzd.bielsko.pl lub składać osobiście w Biurze Obsługi Interesanta Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej, ul. Michała Grażyńskiego 10. Ostatnie spotkanie konsultacyjne dotyczące projektu Publiczny Transport Zbiorowy w Bielsku-Białej 2020+ odbędzie się 15 stycznia w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg w godz. 12.00 do 14.00, w pokoju nr 14. Po zakończeniu konsultacji społecznych i wypracowaniu ostatecznej wersji projektu Publiczny Transport Zbiorowy w Bielsku-Białej 2020+, przedstawiony zostanie harmonogram realizacji poszczególnych etapów optymalizacji oraz synchronizacji rozkładów jazdy.

Przystanki autobusowe

Z dniem 1 stycznia 2020 r. Zespół ds. Publicznego Transportu Zbiorowego przejął także zarządzanie przystankami komunikacji publicznej, zlokalizowanymi na terenie miasta. W związku z tym to do zadań Zespołu należy budowanie nowych wiat, a także remont i utrzymanie obecnej infrastruktury przystankowej. Nie dotyczy to wiat należących do Fundacji Rozwoju Miasta, które ze względu na proces upadłościowy nie mogą zostać przejęte celem ich remontu lub wymiany.

BEZPŁATNA KOMUNIKACJA MIEJSKA W BIELSKU-BIAŁEJ DLA JUNIORÓW I SENIORÓW

Zarządzeniem prezydenta miasta od 1 stycznia 2020 r. bezpłatnie autobusami Komunikacji Miejskiej w Bielsku-Białej mogą podróżować:
• dzieci od urodzenia do 30 września roku, w którym kończą 7. rok życia – na podstawie dokumentów rodziców (opiekunów) lub dziecka umożliwiających stwierdzenie wieku dziecka,
• osoby, które ukończyły 65. rok życia, tj. od dnia ukończenia – na podstawie dokumentu tożsamości (ze zdjęciem i datą urodzenia).

oprac. JacK