Porzucone wraki

na zdjęciu wrak samochodu fot. Pixabay

Wysłużone, zniszczone i niechciane samochody. Szpecą okolicę, blokują miejsca parkingowe. Takich pojazdów jest coraz więcej na terenie naszego miasta.

Zgodnie z zasadami, właściciel wysłużonego samochodu powinien swój pojazd wyrejestrować i poddać recyklingowi. Jednak dla niektórych osób jest to zbyt skomplikowana i czasochłonna procedura. Łatwiej zostawić niepotrzebne już auto w przypadkowym miejscu i liczyć na to, że nikt się wrakiem nie zainteresuje. Założenie jest jednak błędne, bo zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i patrole straży miejskiej bacznie zwracają uwagę na tego typu pojazdy.

Informacje o pojazdach nieużywanych i porzuconych przy drogach publicznych na terenie Bielska-Białej można przekazywać bielskiej Straży Miejskiej za pośrednictwem interwencyjnego numeru telefonu 986. Od tego momentu sprawą zajmą się funkcjonariusze. Sprawdzą, czy pojazd rzeczywiście można uznać za wrak i w razie potrzeby podejmą stosowne czynności.

Usuwaniem porzuconych aut zajmuje się straż miejska, a tam gdzie jej nie ma – policja. Dotyczy to jednak tylko pojazdów zostawionych przy drogach publicznych. W przypadku dróg zarządzanych przez spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe problemem musi zająć się zarządca terenu na swój koszt. Później może on oczywiście dochodzić na drodze sądowej zwrotu poniesionych wydatków. Jednak straż miejska może mu pomóc jedynie w ustaleniu danych właściciela auta.

opr. JacK