
Powstanie wspólny system ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach. Utworzą go zawodowa i ochotnicza straż pożarna z Bielska-Białej i okolicznych gmin.
30 stycznia w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej podpisano porozumienia trójstronne, których celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. Podpisali je prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej bryg. Roman Marekwica reprezentujący Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz prezesi jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta. Porozumienia dotyczą współpracy w zakresie montażu, wykorzystania i utrzymania sprzętu wchodzącego w skład systemu ostrzegania i alarmowania (SOiA) oraz jego infrastruktury.
Prezydent Jarosław Klimaszewski podkreślał, że współpraca w ramach systemu SOiA ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Pozwoli ona na szybkie i skuteczne informowanie ludności o zagrożeniach, takich jak pożary, powodzie czy inne sytuacje kryzysowe.
Podobne porozumienia zostały zawarte z dziewięcioma gminami sąsiadującymi z Bielskiem-Białą, są to: Bestwina, Buczkowice, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Kozy, Porąbka, Wilamowice i Wilkowice.
- Te dokumenty stanowią kluczowy krok w przygotowaniach do rozpoczęcia postępowań przetargowych, których celem jest zakup niezbędnego wyposażenia do uruchomienia systemu ostrzegania i alarmowania. System ten jest wymagany na mocy ustawy z 5 grudnia 2024 roku o ochronie ludności i obronie cywilnej. Dziękujemy przedstawicielom władz samorządowych oraz prezesom OSP za pełne zaangażowanie w sprawy bezpieczeństwa mieszkańców i wsparcie przy realizowaniu tak ważnych przedsięwzięć, które mają realny wpływ na nasze bezpieczeństwo – powiedział komendant miejski PSP w Bielsku-Białej bryg. Roman Marekwica.
JacK