Pomysły od mieszkańców na wagę złota

Na zdjęciu wiata przystankowa z reklamą ESK

Nie jest tajemnicą, że Bielsko-Biała od kilkudziesięciu dni podejmuje wytężone starania mające pomóc nam w uzyskaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Przed nami jeszcze wiele pracy, ale już teraz w działania mogą włączyć się sami mieszkańcy.

I tak np. zakończył się właśnie pierwszy nabór pomysłów od mieszkańców, które mogłyby wpłynąć na uzyskanie tego tytułu. A za chwilę zacznie się kolejny taki nabór. Przypomnijmy, że pomysłem może być atrakcja kulturalna, artystyczna, świetna idea będąca projektem dla kolejnych pokoleń, festiwal, warsztaty, koncerty, przedsięwzięcia na wiele lat, a nawet dekad. Wszystko zależy od waszej kreatywności i pomysłowości.

Zgłoszone przez stronę https://bb2029.com/ w pierwszym naborze pomysły przejrzy teraz jeden z zespołów Rady Programowej ESK i oceni ich wartość oraz wykonalność. Jeśli będzie taka potrzeba, skontaktuje się też z ich autorami. W planach są również konsultacje z ekspertami; dzięki temu organizatorzy będą mieli pewność, że wszystkie projekty, które wybiorą, są możliwe do realizacji. O postępach prac będzie można dowiedzieć się ze strony internetowej https://bb2029.com/ oraz mediów społecznościowych https://www.facebook.com/bb.esk2029.

Drugi nabór projektów oddolnych w ramach przedsięwzięcia Bielsko-Biała Europejską Stolicą Kultury 2029 rozpocznie się 15 maja i potrwa do 31 maja.

Europejska Stolica Kultury (ESK) to inicjatywa, w ramach której co roku miasto z Europy jest wybierane na Stolicę Kultury. Idea ta ma na celu promowanie różnorodności kulturowej w Europie oraz zwiększenie świadomości i znaczenia kultury w społeczeństwie.
Wybranie miasta na ESK to okazja do rozwijania i promowania sztuki, kultury i dziedzictwa kulturowego na międzynarodowej scenie. Wybrane miasto przez cały rok organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne, takie jak festiwale, wystawy, koncerty, spektakle teatralne i wiele innych.

Dzięki ESK miasto zyskuje także możliwość rozwoju infrastruktury kulturalnej, turystycznej i społecznej, co wpływa na jego pozytywny wizerunek oraz rozwój gospodarczy.

Inicjatywa ESK powstała w 1985 roku i jest jednym z najważniejszych projektów kulturalnych Unii Europejskiej. Stolicami Kultury było wybieranych już wiele miast całej Europy, co przyczyniło się do promocji kultury i sztuki na całym kontynencie.

oprac. ek