Pomogą zrozumieć wielokulturowość i historię

na zdjęciu cmentarz żydowski fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Dodatkowe lekcje o historii miasta, różnorodności i tolerancji odbędą się w najbliższym roku szkolnym w prowadzonych przez miasto Bielsko-Białą szkołach i placówkach oświatowych. To reakcja na akt wandalizmu na cmentarzu żydowskim przy ul. Cieszyńskiej w Bielsku-Białej, do którego doszło pod koniec czerwca. Sprawcami zdarzenia okazali się trzej nieletni mieszkańcy miasta.

Decyzję o dodatkowych zajęciach w roku szkolnym 2021/2022 w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez miasto podjął prezydent Bielska-Białej. Petycję w tej sprawie złożył do włodarza Zarząd Okręgu partii Lewica Razem Okręg Podbeskidzie.

Jednorazowe, dodatkowe zajęcia będą dotyczyły historii miasta, różnorodności i tolerancji, na której ona się zasadza oraz roli w kształtowaniu tej historii zamieszkujących miasto dawniej i dziś mniejszości.

Do dewastacji cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej w Bielsku-Białej doszło 26 czerwca. Sprawcy przewrócili lub połamali prawie 70 nagrobnych płyt. Dwa dni później zostali zatrzymani przez policjantów. To nieletni mieszkańcy Bielska-Białej: dwaj 12-latkowie i 13-latek. Jak ustalili śledczy, młodzi wandale działali z pobudek chuligańskich. O losie całej trójki zdecyduje sąd rodzinny.

Emilia Klejmont