Pomagają noworodkom

Na zdjęciu Zespół Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego Zespół Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego, fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Oddział Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, na który trafiają maluchy wymagające wysokospecjalistycznej opieki, w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. W tym czasie pomocy udzielono 3.783 dzieciom.

W Szpitalu Wojewódzkim Oddział Patologii Noworodka funkcjonuje od 1 stycznia 2001 r. W 2018 r. przeszedł gruntowny remont. Przebudowa oraz doposażenie w sprzęt medyczny kosztowały ponad 11 mln zł. Obecnie oddział dysponuje 20 stanowiskami, w tym ośmioma intensywnej terapii, sześcioma opieki ciągłej i sześcioma opieki pośredniej. Wszystkie stanowiska mają pełną możliwość monitorowania funkcji życiowych noworodków. Na oddziale znajdują się nowoczesne inkubatory otwarte i zamknięte, respiratory i urządzenia do nieinwazyjnego wsparcia układu oddechowego. Nowoczesna aparatura diagnostyczna - jak nowoczesne aparaty USG, RTG, monitor bólu, analizator gazowy, jonowy i glukozy - umożliwia stawianie diagnozy przy łóżku chorego. 

Danuta Zimmer, kierownik Oddziału Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego, który posiada trzeci, najwyższy poziom referencyjności, podkreśla, że w szpitalu leczone są dzieci z bardzo ciężkimi schorzeniami, a także skrajnie niedojrzałe wcześniaki.  

Do 2014 roku na patologii noworodka rocznie hospitalizowanych było około 150 dzieci.
- W tym czasie oddział był mniejszy. Po jego rozbudowie leczymy w ciągu roku około 220 maluchów – mówi dr Zimmer.
Ze statystyk wynika, że 10 procent z tej liczby, to maluchy ważące poniżej 1000 g.
- Kolejne 10 procent małych pacjentów waży między 1000 g a 1500 g. Najliczniejszą grupę pacjentów stanowią dzieci z masą ciała 1500-2500g (45-50 proc. ), a grupa dzieci ważących ponad 2500 g stanowi 30-35 leczonych u nas dzieci – stwierdza kierownik oddziału.

To właśnie dzieci o urodzeniowej wadze do 1500 g wymagają intensywnej terapii i najwięcej zaangażowania. Kierownik oddziału wyjaśniła jednak, że od kilku lat nie wzrasta, a nawet maleje liczba takich dzieci, co świadczy o ogromnej poprawie opieki położniczej w naszym kraju .

Najnowocześniejszy sprzęt specjalistyczny - wysokiej klasy inkubatory, aparatura diagnostyczna pozwalająca na szybkie postawienie diagnozy, a także zespół świetnych fachowców pracujących i współpracujących z oddziałem Szpitala Wojewódzkiego - sprawiają, że nawet najmniejsze noworodki szybciej dochodzą do zdrowia i w lepszej formie opuszczają szpital

 - Jest mniej przypadków dzieci z ciężką postacią dysplazji oskrzelowo-płucnej, nie wzrasta liczba noworodków cierpiących na retinopatię wcześniaczą. Obserwujemy również, że rzadziej występują u maluchów ciężkie uszkodzenia centralnego układu nerwowego – podkreśla Danuta Zimmer.

r

Oddział Patologii Noworodka
Oddział Patologii Noworodka, fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej