Pod znakiem ognia

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

Prawdziwe tłumy bielszczan i turystów przez trzy dni uczestniczyły w tegorocznych Świętach na Starówce. Impreza odbywała się od 16 do 18 grudnia pod znakiem światła, ognia. To on – przez swoją wieloznaczność - zmuszał do refleksji, ale też sprawiał, że na ustach widzów pojawiał się uśmiech. 

Ogień jako symbol nadziei 17 grudnia na Rynek starego miasta przynieśli harcerze. Tam Światełko betlejemskie dla mieszkańców Bielska-Białej odebrał od harcerzy prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

– To światełko to symbol pokoju i dzisiaj chyba nie mamy bardziej upragnionej wartości jak pokój, szczególnie w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą. Wszystko to odbija się na naszym życiu i zwiastuje niestety kolejny trudny rok, ale jeśli będziemy razem, to damy radę. Tak, jak świetnie przeszliśmy, pomimo wyzwań, kończący się rok, tak też – współpracując - poradzimy sobie ze wszystkim. Otwarliśmy nasze serca na uchodźców. Mamy w Bielsku-Białej zarejestrowanych po wybuchu wojny 770 obywateli ukraińskich. 1.300 dzieciaków chodzi do naszych szkół i przedszkoli. I z tym wszystkim dajemy sobie radę. Mamy nadzieję, że nie będzie kolejnej fali uchodźców, to byłoby bardzo trudne. Ale niezależnie, co się stanie i jak potoczy się dalej świat, nie mamy wyjścia, musimy to przetrwać. Spisaliśmy się w tym roku dobrze, za co wam wszystkim serdecznie dziękuję. I jeżeli będzie trzeba, damy radę i w roku przyszłym. Dokonamy tego wszystkiego, gdy będziemy się trzymać razem. Dlatego pełen nadziei i optymizmu. życzę państwu na nadchodzące święta i Nowy Rok przede wszystkim zdrowia i nadziei na lepsze jutro. Razem pokonamy wszystkie przeszkody, choć mamy różne spojrzenie na życie, różne poglądy polityczne, modlimy się w różnych świątyniach. Naszą siłą jest to, że o tym wszystkim - nie tylko o tym, co nas łączy, ale również co na dzieli - potrafimy ze sobą rozmawiać - podkreślał prezydent Jarosław Klimaszewski. 

Po przekazaniu Światełka betlejemskiego rozpoczął się koncert gwiazdy tegorocznej imprezy - zespołu Trzecia Godzina Dnia. Ta pop-gospelowa formacja zabrała słuchaczy w muzyczną podróż dookoła świata. 

Idąc zaś za symbolem ognia, szczególnie warto było zatrzymać się przed Punktem 11 przy ul. 11 Listopada 24 i zobaczyć przedstawienie teatralne inspirowane baśnią H. Ch. Andersena Dziewczynka z zapałkami. W zimowej scenerii wystąpili artyści Teatru ŚwiatŁa oraz tancerze ze Studia Tańca 4 SOUTH. Młodzi artyści przedstawili etiudę taneczną pełną emocji i ognia, który spala, oczyszcza i ogrzewa. Bohaterka - dziewczynka z zapałkami - nie sprzedawała zapałek, ale pragnęła akceptacji, przyjaźni i zrozumienia. Zamiast tego musiała się mierzyć z opuszczeniem, samotnością, hejtem i odrzuceniem. Przedstawienie zwróciło uwagę na to, z czym musi mierzyć się młodzież w postpandemicznej rzeczywistości, w której na nowo trzeba budować relacje pomiędzy ludźmi. 

Po tych refleksyjno-artystycznych doznaniach zabawę ogniem w czystej postaci zaproponował na placu Wolności Teatr Ognia Tesserakt. Grupa w spektaklu utrzymanym w klimacie fantasy zaprezentowała pokaz tańca ognia z wykorzystaniem pirotechniki oraz piromancji. 
Uczestnicy Świat na Starówce przez trzy dni mogli cieszyć się magicznym nastrojem, ale także nabyć unikatowe prezenty czy też skosztować tradycyjnych potraw świątecznych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na Rynku przygotowano występy, warsztaty, pokazy i stoiska gastronomiczne oraz m.in. z wyrobami ludowymi. Wystąpiły m.in. zespoły z placówek Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej, Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej oraz wokalista Maciej Gucik. Spragnionych zabawy w taneczny nastrój wprowadzała dyskoteka z Radiem Bielsko. Zespół Wokalno-Taneczny Włóczykije promował koncertem na Rynku swoją najnowszą płytę zawierającą 12 kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych. 

Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci. Przygotowano strefę św. Mikołaja, gdzie najmłodsi mogli spotkać go osobiście, w Punkcie 11 i w Ratuszu odbywały się warsztaty dla najmłodszych. 

Świętom na Starówce towarzyszył również przez trzy dni cykl imprez promujących ochronę środowiska - Festiwal Zero Waste – Przeżyj te święta bez śmieci. W Ekocentrum Zielony Pies Fundacja Świat w Naszych Rękach organizowała liczne zajęcia i warsztaty.

Bielszczanie i goście całymi rodzinami przemierzali trasę z Rynku na plac Wolności, robiąc sobie przy okazji zdjęcia przy świątecznych dekoracjach. 

15. edycja Świąt na Starówce zorganizowana została przez Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wspólnie z Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej i Miejskim Domem Kultury przy współpracy z Agencją Reklamową Promix Irena Swadźba. 


Jacek Kachel