Pewnego razu w Bielsku-Białej

Na zdjęciu kadr z animacji Moi pradziadkowie Kadr z animacji Moi pradziadkowie

Naprawdę warto obejrzeć film animowany Justyny Lach oparty na opowieści siedmioletniej Hani Musiał pt. Moi pradziadkowie i wyróżniony w konkursie literackim Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz Pewnego razu w Bielsku-Białej

To pierwsza z animacji, które powstają w ramach realizowanego przez Kubiszówkę projektu BB dla dzieci w sieci! Przy pomocy rodzinnych opowieści mają popularyzować wiedzę o historii i dziedzictwie kulturowym Bielska-Białej. Żeby pozyskać materiał do filmowych animacji, Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz ogłosił w czasie tegorocznych wakacji konkurs literacki Pewnego razu w Bielsku-Białej, zachęcając dzieci do podzielenia się rodzinnymi historiami lub stworzenia fikcyjnych opowieści i legend z naszym miastem w tle.

Nagrodzone w konkursie prace zostaną zarejestrowane w formie filmów animowanych i opublikowane na stronie projektu. Tam też zostanie umieszczona interaktywna mapa historycznych miejsc Bielska-Białej – zapowiadała Kubiszówka w sierpniu.

Od 3 listopada pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=YDr-e--5OMg&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3ufmch9rkp4fhnNyl9nl8ER3dXFxqMJ5lMHM-ZNtuFXZedJnFt9KCFHQM można już obejrzeć prościutką, ale wzruszającą, pięknie namalowaną i sfilmowaną animację pt. Moi pradziadkowie. Justyna Lach – absolwentka sztuki mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – oprawiła filmowo opowieść siedmioletniej bielszczanki Hani Musiał, którą dziewczyna usłyszała od swojej babci. 

Rzecz dotyczy czasów II wojny światowej i oczywiście naszego miasta. Pradziadek Hani - Rudolf Białoń przed wojną i w jej trakcie pracował w cegielni firmy Karol Korn, prowadzonej wówczas przez syna słynnego budowniczego - Feliksa Korna. Budynki cegielni stały przy dzisiejszej ulicy Romualda Traugutta. Pradziadek Rudolf przez całą wojnę ukrywał w stosie cegieł sztandar ówczesnego gimnazjum w Bielsku (obecnie to Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika) i książki z gimnazjalnej biblioteki. 

Zaciekawionych odsyłamy na YouTube’a – a po więcej informacji na Facebooka Kubiszówki https://www.facebook.com/kubiszowka

Projekt BB dla dzieci w sieci jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

oprac. mt