Otwarcie trzech wystaw w BWA

Na zdjęciu Krzysztof Maniak podczas przygotowań do wystawy w Galerii Bielskiej BWA Krzysztof Maniak podczas przygotowań do wystawy w Galerii Bielskiej BWA, fot. Krzysztof Morcinek

Galeria Bielska BWA otwiera 26 czerwca trzy nowe wystawy: Wybrane filmy, fotografie i obiekty Krzysztofa Maniaka z lat 2017–2020, ekspozycję Poblask - prezentującą ceramiczne obiekty przestrzenne Moniki Dąbrowskiej-Picewicz, Remigiusza Gryta, Jolanty Hermy-Pasińskiej i Adama Soboty oraz wystawę Obcy Błażeja Sobańskiego w Klubokawiarni Aquarium – inaugurującą Festiwal Ekodzieło 2020 Klubu Gaja.
Wystawy zostaną otwarte o godzinie 18.00 w otwartej przestrzeni – na placu pomiędzy Galerią Bielską BWA a Teatrem Lalek Banialuka. Samo zwiedzanie wystaw możliwe będzie przy zachowaniu obowiązujących limitów: maksymalnie 25 osób w sali górnej, 15 osób w sali dolnej i 20 osób w Klubokawiarni Aquarium, która po dłuższej przerwie jest ponownie otwarta dla gości. Po wernisażu galeria zaprasza na koncert na placu, podczas którego zagra zespół Kosmonauci – formacja jazzowa złożona z młodych muzyków, absolwentów i uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej.
Na prezentację realizacji Krzysztofa Maniaka, artysty nawiązującego do tradycji sztuki ziemi i konceptualizmu lat 60. i 70. XX wieku, którego twórczość opiera się na działaniach w naturze – prostych gestach i czynnościach wśród drzew, krzewów, traw i pól - składa się zapis interwencji, mających miejsce w Tuchowie, gdzie artysta mieszka i tworzy. Wystawę tworzą m.in. fotografie, filmy, teksty literackie, instalacje i obiekty, których status jako dzieła sztuki często jest niejednoznaczny. Razem tworzą nową instalację – wypowiedź o konstruowaniu natury, niemożności wyjścia poza antropogeniczny pejzaż. Wystawa, za pomocą kilku skromnych wypowiedzi artystycznych, opowiada o odtwarzaniu procesów produkcji natury w czasach po końcu natury. Kuratorem wystawy jest Sebastian Cichocki. Oprowadzanie kuratorskie z udziałem artysty zaplanowano 26 czerwca o godz. 17.00.
Wystawa prezentującą ceramiczne obiekty przestrzenne Moniki Dąbrowskiej-Picewicz, Remigiusza Gryta, Jolanty Hermy-Pasińskiej i Adama Soboty będzie ich ósmą wspólną wystawą. Podejmowane przez twórców tematy, wokół których budują kolejne prezentacje, na ogół stoją w opozycji do poprzednich wystaw. Artyści schodzą z utartych ścieżek, starają się dostrzegać inne aspekty rzeczywistości i własnej twórczości. Tym razem będą próbowali odpowiedzieć na pytanie o relację światła z materią ceramiczną. Kuratorką wystawy jest Lucyna Wylon. Oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów odbędzie się 26 czerwca o godz. 18.30.
Pokaz najnowszych prac malarskich Błażeja Sobańskiego nastrojem i kompozycją sięga do kolaży, tworzonych przez artystę na początku jego aktywności twórczej. Prezentowane prace przenoszą widza w nierealne światy zapełnione wizerunkami zwierząt. Ukazują zainteresowanie artysty mnogością rzeczywistości – tych, które wyobrażamy sobie, że istnieją, z którymi się stykamy, oraz które sami kreujemy.
Więcej o wydarzeniu: http://galeriabielska.pl/wydarzenie/natura-i-ceramika-wernisaze-i-oprowadzania-kuratorskie