Ostatni dar

Na zdjęciu uczestnicy spotu Ostatni dar

Spot reklamujący ideę transplantologii nagrali absolwenci Bielskiej Szkoły Przemysłowej w Bielsku-Białej. To zakończenie projektu społecznego Ostatni dar, który realizowała młodzież. Kamil Lorek, Monika Gregor i Kacper Płonka chcieli przekonać mieszkańców województwa śląskiego do idei transplantacji, której towarzyszy wiele negatywnych mitów i przekonań.

Spot został nagrany pod patronatem prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Biorą w nim udział - młodzież ze Śląska, biorcy organów, osoby niepełnosprawne, koordynator transplantacyjna i ksiądz. Mottem reklamy jest nasza ziemska wędrówka, czyli sztafeta życia. Klasyczną pałeczkę zastąpiły pluszowe organy.

W spocie o potrzebie dzielenia się organami mówią osoby w różnym wieku, z płaszczyzny zarówno świeckiej, jak i chrześcijańskiej. Wszystko po to, by pokazać, że potrzeba przeszczepienia może dotknąć każdego z nas. Pani Jadwiga, która bierze udział w spocie, chodziła w Częstochowie prawdopodobnie tymi samymi ścieżkami, co jej dawczyni serca. To pokazuje, że dzięki transplantologii możemy przedłużyć swoje życie tu, na Ziemi.

Koordynator transplantacyjna dr n. med. Sylwia Sekta przedstawia temat transplantacji od strony prawnej. Każdy z nas jest potencjalnym dawcą, chyba, że za życia zgłosi sprzeciw. Natomiast ksiądz Piotr Sadkiewicz z parafii w Leśnej opowiada o tym zagadnieniu od strony duchowej. Jak mówi w filmie: Zmartwychwstanie nie będzie zmartwychwstaniem narządowym, tylko duchowym.

Zdjęcia wykonano także na Kaplicówce w Skoczowie – miejscu związanym z Janem Pawłem II, który wyraźnie popierał ideę transplantacji. W spocie występuje też pani Ludgarda, biorczyni serca, która dzięki operacji może teraz poświęcić czas na szydełkowanie. Reklama zachęca do wypełnienia świadectwa woli, tak aby nasi bliscy nie mieli wątpliwości związanych z przekazaniem naszych organów. Na zakończenie filmu przed Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu w przekazaniu sztafetowej pałeczki uczestniczy syn biorcy nerki.

oprac. ek