Ostatni dar

Na zdjęciu prezydent Jarosław Klimaszewski podczas spotkania z uczniami Bielskiej Szkoły Przemysłowej fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

 Uczniowie z Technikum nr l Bielskiej Szkoły Przemysłowej realizują projekt promocji transplantacji Ostatni dar. Honorowym patronat nad tym ważnym społecznie projektem objął prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, który 27 stycznia w Ratuszu spotkał się z trojgiem zaangażowanych w inicjatywę uczniów Przemysłówki - Moniką Gregor, Mileną Drozdowską i Kamilem Lorkiem.

- Wychodzimy na ulice śląskich miast, aby poznać opinię ich mieszkańców na temat pośmiertnego oddawania narządów. Następnie na podstawie zebranych danych stworzymy reklamę społeczną, w której zachęcimy do zadania sobie pytania, jakie możemy usłyszeć z ust lekarza w przypadku śmierci bliskiej osoby. Transplantacja przestanie być tematem tabu. Pragniemy przełamać stereotypy i pokazać, jak wiele nasza decyzja może zmienić - może dać szansę na życie lub ją odebrać. Chcemy także przeprowadzić wywiady z biorcami organów, a także z lekarzami zajmującymi się transplantacją. Będziemy rozdawać oświadczenia woli, prowadzić fanpage na Facebooku i Instagramie oraz kanał na YouTube. Jedno jest pewne - transplantacja ratuje zdrowie i życie chorym pozbawionym nadziei na lepsze jutro - przekonywali na spotkaniu młodzi ludzie.

Prezydent wspiera młodzież Bielskiej Szkoły Przemysłowej w promocji transplantologii.

- Jestem całym sercem z wami. Problem oddawania narządów budzi w naszym kraju sporo emocji, więc dobrze jest oswajać ludzi z tym tematem. Nawet w tej trudnej i czasami tragicznej sytuacji, gdy ktoś odchodzi, można obrócić cierpienie w dobro i komuś uratować życie. Dobrze jest, mówiąc kolokwialnie, przegadać ten temat w rodzinie, na spokojnie. To pozwala później, w sytuacjach skrajnych, kiedy liczy się czas, szybciej i z przekonaniem podjąć właściwą decyzję - mówił podczas spotkania z młodzieżą Przemysłówki Jarosław Klimaszewski. W czasie ferii młodzież przeprowadzała wywiady i zbierała opinie na temat transplantacji. Teraz przygotowuje akcję promocyjną, plakaty. Akcja promocji transplantologii zostanie szeroko nagłośniona w marcu.

 

JacK