Oni na pewno reagują

Na zdjęciu twórcy najlepszych plakatów i osoby wręczające nagrody Twórcy najlepszych plakatów z dyplomami, fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

O taką reakcję na hejt chodziło. Plakaty i filmy nadesłane przez bielskich uczniów na konkurs w ramach drugiej edycji projektu Zajaki.pl pod hasłem Reaguj na hejt robią wrażenie i skłaniają do refleksji. W Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej 31 maja autorzy najlepszych prac odebrali nagrody, do wszystkich trafiły wyróżnienia.

Jednak Zajaki.pl to nie tylko konkurs. To cały projekt, w tym roku poświęcony przemocy rówieśniczej. Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 70 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, placówek wsparcia dziennego oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych. Pracujący tam pedagodzy, psychologowie oraz wychowawcy wzięli udział w warsztatach dotyczących właśnie przemocy wśród rówieśników.
W oparciu o warsztaty oraz materiały merytoryczne opiekunowie przeprowadzili w placówkach lekcje wychowawcze z bullyingu. Bullying oznacza zastraszanie, tyranizowanie. Odnosi się do wszystkich sytuacji związanych z jakąkolwiek formą znęcania się nad osobą, która w wyniku tych działań zmaga się z obniżoną samooceną, znajduje się w stanie stałego napięcia i stopniowo ulega wykluczeniu ze społeczności szkolnej lub rówieśniczej. Kolejnym etapem projektu było zaproszenie zgłoszonych placówek do wzięcia udziału w konkursie pod nazwą Reaguj na hejt.
Konkursowe zadanie polegało na przygotowaniu plakatu lub krótkiego filmu o tematyce dotyczącej przemocy rówieśniczej, reagowania na przemoc oraz przedstawienia propozycji konkretnych działań pomocowych i profilaktycznych. Do konkursu młodzi ludzie zgłosili 116 plakatów oraz 22 filmy. W sumie udział w inicjatywie wzięło ponad 170 dzieci.

Najlepsze prace wybrało jury w składzie: Ada Piekarska z Galerii Bielskiej BWA, Monika Sobczak z Grupy Kęty S.A., Katarzyna Piątek z Fundacji Biegniemy z Mają, Aleksandra Tarnawa z Punktu 11, Maja Ryszawy z Młodzieżowej Rady Miasta, zastępca prezydenta miasta Adam Ruśniak, dyrektor Teatru Lalek Banialuka Jacek Popławski, Gabriela Tyrna z Fundacji Muuve oraz Tobiasza Kosyk z redakcjiBB.
W kategorii film pierwsze miejsce zajęli Janusz Oskar, Dominik Bachmiński, Alan Konderski i Dawid Paździor z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Bielsku-Białej. Drugie miejsce przypadło uczniom Szkoły Podstawowej nr 39 w Bielsku-Białej: Marcie Budzelewskiej, Szymonowi Szynczewskiemu, Kamilowi Budzelewskiemu i Piotrowi Kuli. Trzecie miejsce zdobyła Anna Dymytrova z Liceum Ogólnokształcącego im. Wisławy Szymborskiej. Filmy pokazywały przejawy hejtu wśród młodzieży, ale też to, jak reagować na takie sytuacje – czasami wystarczy mały gest, żeby ktoś znów poczuł się bezpiecznie.
- We wszystkich trzech filmach wspaniale zostały pokazane uczucia osób, które doświadczają hejtu. Tym, co mnie uderzyło i było naprawdę wspaniałe, było pokazanie, że mały gest jest tak naprawdę gestem dużym, bo ofiara przemocy zawsze jest osamotniona, a wystarczy, że jedna osoba się za nią ujmie i zmiana jest kolosalna. Brawo dla was! – mówiła prowadząca galę rozdania nagród dr Kamila Konieczek z Fundacji Muuve.

Poza głównymi nagrodami w kategorii film, jury przyznało cztery wyróżnienia i dwa wyróżnienia szczególne.

W kategorii plakat zostały przyznane 23 wyróżnienia i siedem szczególnych. Pierwsze miejsce w tej kategorii zdobył Dominik Karwik ze Szkoły Podstawowej nr 27, drugie miejsce - Zofia Janik z V Liceum Ogólnokształcącego i trzecie - Hanna Klimczak z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Kopalińskiego.

Ile głów, tyle sposobów przedstawiania hejtu i reakcji na niego. Na przykład plakat Zofii Janik z V LO, która zajęła drugie miejsce, przedstawia częściowo podzieloną głowę kobiety, między częściami widzimy loga popularnych mediów społecznościowych i ulatujące dymki z napisami: brzydka i gruba, pusta i bezmyślna, nudna i bezwartościowa, a pod spodem napis: Słowa zostają w nas na długo.
- Chciałam podejść do tematu od drugiej strony – nie pod kątem mówienia innym, jak się mają zachowywać, tylko żeby samego siebie skłonić do refleksji i zastanowić się, jak wygląda sytuacja hejtu – żeby zauważyć, że wszystko, co my sami mówimy do innych, zostaje w tych osobach i niektóre z nich mogą się tym przejąć – mówiła Zofia, która swoją pracę wykonała w technice farb akrylowych.

Plakaty niebawem będzie można oglądać w holu Ratusza przy Placu Ratuszowym 1.

- Dziękuję wam, że wzięliście udział w tym konkursie. Właśnie ZaJaki, ZaJaki jesteś – za gruby, za chudy, za mały, za duży, za głupi, za mądry – nie! Jesteś wspaniały! Masz wady i zalety, musisz je akceptować i musisz walczyć z hejtem. Bo wszyscy mamy wady i zalety, tym się różnimy, jesteśmy inni, a ta inność, to jest nasz benefit, a nie obciążenie – mówiła wręczająca nagrody przewodnicząca Rady Miejskiej Bielska-Białej Dorota Piegzik-Izydorczyk.

Organizatorami projektu ZaJaki.pl są: Urząd Miejski w Bielsku-Białej - Wydział Polityki Społecznej, Grupa Kęty S.A. oraz Fundacja Biegniemy z Mają. Projekt wpierają Fundacja Muuve, Kwadrat Multimedia oraz Rekord S.A.

Emilia Klejmont