OKO nabrało kształtów

na zdjęciu budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej postępuje wzorowo. To wiadomość, którą 11 maja przekazał dziennikarzom zebranym na placu budowy przy ul. Cieszyńskiej dyrektor Studia Filmów Rysunkowych Maciej Chmiel. OKO dla szerokiej publiczności otworzy się, prawdopodobnie, w grudniu tego roku.

Budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej ruszyła na początku 2022 roku. Obiekt w stanie surowym jest wyraźnie widoczny w sąsiedztwie siedziby Studia Filmów Rysunkowych – wyremontowanej willi Rotha przy ul. Cieszyńskiej.

W założeniu Centrum Bajki i Animacji OKO to połączenie interaktywnego i nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki w oparciu o dorobek bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały m.in. animowane seriale o Bolku i Lolku, Reksiu czy Smoku Wawelskim i Bartolini Bartłomieju. Będzie to nowoczesne centrum rozrywki i edukacji proponujące dzieciom i ich rodzicom naukę przez zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych. Dużą zaletą projektu jest fakt, że w przyszłości może być on poszerzony o kolejne atrakcje. To największa tego typu inwestycja w Polsce, a nawet w tej części Europy.

Centrum otrzymało nazwę OKO, czyli Obszar Kreacji Obrazu.

- Realizacja OKA przebiega w sposób wzorowy, a nawet, dzięki świetniej współpracy z Bielskim Przedsiębiorstwem Budownictwa Przemysłowego, które wznosi ten budynek, wyprzedzamy kalendarz. Testowe otwarcie chcemy przeprowadzić we wrześniu tego roku - wtedy przez OKO przejdą grupy fokusowe i w ankietach odpowiedzą na pytania - co działa tam dobrze, a co trzeba będzie jeszcze dopracować. Po tym, na początku grudnia, budynek mógłby zostać otwarty dla szerokiej publiczności – zapowiadał z entuzjazmem dyrektor SFR Maciej Chmiel.

Jednocześnie poinformował też, że w SFR cały czas trwają prace nad nowymi produkcjami.

- Studio nie zapomina, do czego jest powołane, pracujemy nad kilkoma realizacjami. Prowadzimy projekty równolegle i są one w różnych fazach rozwoju. To m.in. serial Bystre oczka adresowany do dzieci z deficytem wzroku, serial Warzywne biuro śledcze, czyli kryminalne historie adresowane do widza między 8. a 12. rokiem życia i pełnometrażowy film Husarz, który przenosi nas na początek wieku XVII. To, kiedy zostaną ukończone, zależy oczywiście od pieniędzy – podsumował dyrektor.

Nowy budynek przy ul. Cieszyńskiej jest w stanie surowym. Jednocześnie z pracami budowlanymi, trwają prace z firmą New Amsterdam nad wystawą stałą. W momencie, kiedy budynek będzie już ukończony w 100 procentach – na przełomie czerwca i lipca - do środka wejdą kreatorzy wystawy i zaczną prace nad ekspozycjami.

Pieniądze na inwestycję pochodzą m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z mechanizmu finansowego EOG oraz Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Wraz z dziennikarzami plac budowy OKO wizytował wczoraj minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Emilia Klejmont

na zdjęciu budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO
fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB