Odśnieżanie z GPS

Na zdjęciu posypywarka dróg fot. Pixabay

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej ma nowe narzędzia do kontroli sposobu odśnieżania miasta. Samochody firmy SUEZ Bielsko-Biała S.A., zajmującej się zimowym utrzymaniem dróg w mieście, zostały wyposażone w nadajniki GPS.

Akcja zima na bielskich drogach rozpoczęła się od trwającego ponad dobę nieprzerwanego opadu śniegu. To spowodowało nie lada kłopoty na drogach, a wielu kierowców zadawało pytanie: gdzie są pługopiaskarki? i w komentarzach dodawało: znowu zima zaskoczyła drogowców!.

W tym roku za nadzór i prawidłowe wykonywanie zadania zleconego przez gminę spółce SUEZ odpowiada Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej. Od momentu podpisania umowy MZD posiada także narzędzia do zdalnej kontroli prowadzonej akcji.
- Umowa opisuje szczegółowy sposób odśnieżania ulic w mieście (tzw. operat zimowy), ale także daje wgląd do systemu informatycznego SUEZ-u. Jest on sprzężony z nadajnikami GPS wszystkich pojazdów operujących w mieście w ramach zimowej akcji - informuje dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Wojciech Waluś. - Po ostatnich opadach śniegu system raportował wyjazd w teren części zakontraktowanego zespołu pojazdów przeznaczonych do odśnieżania ulic. Inspektorzy MZD analizują właśnie zapisy GPS. Takie podejście pozwala nie tylko na bieżąco kontrolować, czy wszystkie deklarowane jednostki zostały włączone do akcji, ale też korygować i optymalizować trasy przejazdu pługoposyparek - dodaje W. Waluś.

Warto jednak pamiętać, że standardem zimowego utrzymania dróg w Polsce jest przystąpienie do usuwaniu błota pośniegowego z dróg w momencie ustąpienia opadów śniegu. Firmy zajmujące się odśnieżaniem mają jednak obowiązek wcześniejszego posypywania ulic substancjami rozpuszczającymi lód i śnieg, tak aby przejazd w czasie opadów był bezpieczny.

opr. JacK

Na zdjęciu mapa pokazująca pozycje samochodów zimowego utrzymania dróg