Odbudujmy naszą Ziemię

Na zdjęciu Jacek Bożek sadzi drzewa w Borach Tucholskich Jacek Bożek podczas akcji sadzenia drzew w Borach Tucholskich, fot. Klub Gaja

22 kwietnia obchodzony jest Światowy dzień ziemi. Tego dnia organizowane są coroczne akcje promujące postawy proekologiczne w społeczeństwie. W tym roku Światowy Dzień Ziemi odbywa się pod hasłem Restore Our Earth - Odbudujmy Naszą Ziemię. Razem możemy to zrobić! Klub Gaja posadził 3700 drzew owocowych. Dzikie grusze i jabłonie będą rosły na terenach zniszczonych przez huragan w Borach Tucholskich.

Sadząc gatunki owocowe i miododajne Klub Gaja chce zwrócić uwagę na potrzebę ochrony różnorodności biologicznej. Kolejnym działaniem będzie wykonanie muralu antysmogowego Drzewo Życia we współpracy z BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej we Wrocławiu. 

Huragan 100-lecia, który przeszedł w 2017 r. m.in. przez Bory Tucholskie, uszkodził ponad 120 tys. hektarów lasu, w tym blisko 40 tys. hektarów do całkowitego odnowienia. Silny wiatr łamał drzewa jak zapałki, rujnując całe drzewostany. Żywioł spowodował ogromne straty w zasobach przyrodniczych m.in. niszcząc pomniki przyrody, drzewostany nasienne oraz miejsca bytowania wielu gatunków zwierząt, w tym chronionych. 

- Dbanie o naszą planetę może stać się przyjemnością, jeśli poświęcimy się sadzeniu drzew czy zakładaniu ogrodów. Każde pozytywne działanie się liczy. Niezwykle cieszę się, że współpracujemy z organizacjami, dla których stan środowiska nabiera coraz większego znaczenia i możemy działać razem. Znaczenie edukacyjne takich wspólnych przedsięwzięć jest nie do przecenienia. Dzięki zaangażowaniu EY Global Delivery Services Poland w program Święto Drzewa, możemy posadzić kolejne 3700 drzew – mówi Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.

Posadzenie dzikich grusz i jabłoni na terenach dotkniętych klęską żywiołową pomoże w zwiększeniu różnorodności biologicznej odnawianego lasu oraz zapewnieni bazę pokarmową i schronienie dla dzikich zwierząt. Dzika jabłoń i grusza są cennymi gatunkami biocenotycznymi, a pomimo to ć sporadycznie spotykamy je w naszych lasach czy na miedzach. Te jedne z najstarszych i rodzimych gatunków drzew owocowych – zdaniem Klubu Gaja - dodadzą też uroku leśnemu krajobrazowi.

Akcja Klubu Gaja i EY Global Delivery Services Poland odbyła się we współpracy z Nadleśnictwem Rytel z Borów Tucholskich. Posadzonych 3700 grusz i jabłoni zostanie dopisanych do licznika drzew programu Święto Drzewa. Dzięki zaangażowaniu ponad 760 tysięcy osób posadzono blisko 940 tysięcy drzew i krzewów - dla Ziemi, przyrody i ludzi! Więcej informacji o Święcie Drzewa pod adresem: https://swietodrzewa.pl/

W maju Klub Gaja i EY Global Delivery Services Poland wspólnie z BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej zaplanowali otwarcie muralu Drzewo Życia, który będzie zmniejszał zanieczyszczenie powietrza. Mural zaprojektowany i wykonany przez artystkę Ewę Ciepielewska z legendarnej Grupy LUXUS, powstanie na budynku galerii Studio BWA Wrocław przy ul. Ruskiej. Przypomnijmy, że podobny ekologiczny mural - który co najmniej przez dekadę będzie zmniejszał zanieczyszczenie powietrza tak, jak by to zrobił las o powierzchni ponad 100 m kw. - powstał w październiku 2020 r. przy ul. Adama Mickiewicza 9 w Bielsku-Białej. Przy jego tworzeniu Klub Gaja i Galeria Bielska BWA do współpracy zaprosili właśnie Ewę Ciepielewską z Grupy Luxus, która namalowała swój projekt na ponad 100 m kw. ściany.

Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. 

oprac. wag

Na zdjęciu sadzenie drzew w Borach Tucholskich