Odblaskowa Szkoła na Filarowej

Na zdjęciu uczestnicy akcji fot. SP 38

Szkoła Podstawowa nr 38 mieszcząca się w Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących przy ul. Filarowej w Bielsku-Białej przystąpiła w roku szkolnym 2023/2024 do programu konkursu Odblaskowa Szkoła, którego organizatorem jest Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. 

Od września do października uczniowie, nauczyciele i rodzice realizowali kolejne przedsięwzięcia programu. Na początku wyposażono dzieci w poszczególnych klasach w kamizelki odblaskowe, a także zakupiono elementy odblaskowe dla wszystkich uczniów. W szkole na Filarowej zorganizowano interesującą prelekcję policjantki Ilony Michalczyk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także spotkanie ze strażnikiem miejskim Mirosławem Mroźnym.

Przeprowadzono również ogólnoszkolne konkursy: plastyczny pod hasłem Przykładem świecimy, bo odblaski nosimy; konkurs wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego oraz konkurs na najlepszy tekst piosenki Bezpieczny na drodze.
Samorządy klasowe wykonały piękne gazetki tematyczne pod hasłem Jestem bezpieczny na drodze, gdy… w każdej sali lekcyjnej oraz na korytarzach szkolnych.

Jedną z ciekawszych inicjatyw było zorganizowanie w piątek 20 października happeningu, który rozpoczął się w auli szkolnej od zaprezentowania hasła przewodniego, wspólnego odśpiewania piosenki stworzonej przez dzieci i układu choreograficznego. W drugiej części happeningu zaaranżowano scenki w otoczeniu szkoły, w okolicy przejścia dla pieszych oraz na parkingu. Wydarzeniu towarzyszyły postaci Reksia oraz Pani Policjantki.

Ostatnimi zadaniami, które planuje szkoła na Filarowej są gra miejska o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz akcja skierowana do seniorów. Ponadto nagrana została autorska piosenka w wykonaniu dzieci, a także specjalny film o tematyce związanej z Odblaskową Szkołą.

Na uwagę zasługuje fakt, że w SP 38 zatrudniony jest nauczyciel przeszkolony w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, który przeprowadza coroczne szkolenia i egzaminy dla uczniów na kartę rowerową.

Koordynatorką wszystkich działań w SP 38 związanych z uczestnictwem w programie konkursu Odblaskowa Szkoła jest nauczycielka Krystyna Piekarska wraz z wicedyrektor ds. szkoły podstawowej Alicją Krzempek.

r

 

Na zdjęciu uczniowie SP 38

 

Na zdjęciu uczestnicy akcji