Od średniowiecznego mistycyzmu po chasydzkie pieśni

Na zdjęciu  The Naghash Ensemble The Naghash Ensemble, fot. materiały prasowe organizatora

Jak kwiecień to oczywiście Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej zaprasza nas na spotkanie z muzyką inspirowaną sacrum. Tegoroczny 23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu Sacrum in Musica odbędzie się 15-19 kwietnia 2024 r.

Organizowany rokrocznie festiwal kontynuuje tradycje Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, które przed laty BCK organizowało wraz Klubem Inteligencji Katolickiej. To wyjątkowe wydarzenie muzyczne – ukazujące bogactwo inspiracji czerpanych ze sfery sacrum różnych religii – ma charakter ekumeniczny. Patronat nad tym festiwalem zgodzili się objąć biskupi dwóch diecezji: bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego – ks. bp Roman Pindel i cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego – ks. bp Adrian Korczago.

Odbywający się co roku w kwietniu festiwal muzyki sakralnej cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności, która ma niepowtarzalną okazję wysłuchać koncertów najlepszych na świecie – chórów cerkiewnych, artystów śpiewających chorały gregoriańskie, grup klezmerskich, wykonujących muzykę żydowską czy zespołów gospel. Każda z kolejnych edycji Sacrum in Musica dostarcza niezapomnianych przeżyć artystycznych, estetycznych, intelektualnych, ale przede wszystkim duchowych. Bo muzyka, która rozbrzmiewa podczas tego festiwalu, płynie prosto z serca, powstała z inspiracji, których źródłem było intensywne przeżycie religijne.

Tegoroczne Sacrum in Musica zainauguruje koncert 15 kwietnia o godz. 18.00 w kościele na os. Karpackim, w którym usłyszymy ormiańskie pieśni ludowe oparte na tekstach religijnych średniowiecznego poety mistycznego i kapłana – Mkrticha Naghasha, w wykonaniu armeńskiego zespołu - The Naghash Ensemble. Zespół dysponuje bogatym repertuarem zróżnicowanym gatunkowo i stylistycznie, co pozwala mu koncertować w wielu krajach europejskich (m.in. we Francji, Włoszech, w Belgii, Holandii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, na Łotwie i Litwie), występując w słynnych ośrodkach muzycznych oraz podczas festiwali - jazzowych, rockowych i oczywiście muzyki sakralnej.

Muzyka renesansu wypełni drugi z festiwalowych koncertów, który zaplanowano 16 kwietnia o godz. 18.00 w kościele ewangelickim w Białej. Zespół wokalny Jerycho wykona utwory muzyki renesansowej z kręgu polskiej Reformacji w programie Cyprian Bazylik z Sieradza i korzenie hymnodii ewangelickiej. Projekt przedstawia niemal całą zachowaną twórczość muzyczną Cypriana Bazylika z Sieradza (ok. 1535 - ok. 1600), czyli 10 kompozycji wielogłosowych (z 13 zachowanych) oraz 4 kompozycje jednogłosowe. Kompozytor większość życia spędził na Litwie w służbie Radziwiłła Czarnego, protektora kalwinizmu. Tworzył do tekstów w języku polskim, jego twórczość zachowała się w kancjonałach protestanckich, głównie w zamojskim i puławskim. Jest to muzyka dworska, która – jak to określają muzykolodzy – łączy kontrapunktyczny kunszt motetu (m.in. zastosowanie techniki cantus firmus) i przejrzystość formy.

Podczas Sacrum in Musica nie może zabraknąć spotkania z muzyką żydowską. 17 kwietnia o godz. 18.00 w Sali Ceremonii na bielskim cmentarzu żydowskim gościć będzie pieśniarz i żydowski działacz społeczny Symcha Keller. Towarzyszyć mu będzie zespół w składzie – wokalista Piotr Bunzler, akordeonista Bartłomiej Stańczyk, kontrabasista Robert Brzozowski, klarnecista Krzysztof Pachla, gitarzysta Paweł Stępnik i perkusista Tomasz Kozdraj. Ten koncert zapowiadany jest przez organizatorów jako swoiste misterium. Muzyka przeniesie nas w czasie do XIX w., do mistycznego ruchu chasydów, który narodził się w społeczności żydowskiej na kresach wschodnich i rozprzestrzenił w całej Galicji. Chasydzi byli też bardzo aktywni w naszej Białej. Usłyszymy autentyczną muzykę z tamtych czasów z żydowskich miasteczek, siedzib rabinów, mistyków, kaznodziejów; ekstatyczną, jak cały tamten świat. Będą to pieśni i tańce radosne – weselne, ale także spokojne, medytacyjne. 

W programie festiwalu znalazł się również koncert działającej od kilku miesięcy Bielskiej Orkiestry Cavatina. To wspólny projekt Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej oraz Fundacji Fiducia. Dzięki staraniom melomanów bielskich i tym dwóm podmiotom kultury muzycznej powstał zespół, który popularyzuje muzykę klasyczną. 18 kwietnia o godz. 19.00 w Cavatina Hall Bielska Orkiestra Cavatina wystąpi pod dyrekcją Jacka Obstarczyka wraz z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak. W ich wykonaniu usłyszymy utwory takich kompozytorów, jak: Antonio Vivaldi, Josef Suk, Pēteris Vasks, Arvo Pärt i Ola Gjeilo.

Na finał festiwalu BCK zaprasza do swojej Sali koncertowej 19 kwietnia o godz.18.00. Gabi Gąsior zaprezentuje projekt Niebo. To autorskie przedsięwzięcie muzyczne wokalistki Gabrieli Gąsior, które przygotowała wspólnie ze swoim mężem, basistą Wojciechem. Tworzy go 15 nowych utworów, które swoimi treściami inspirują̨ do patrzenia na rzeczywistość́ przez pryzmat życia wiecznego. Czeka nas 70-minutowa podróż̇ muzyczna prowadząca słuchacza od utworów popowych, poprzez mocniejsze rockowe brzmienia, utwory z elementami muzyki etnicznej, soulowej i jazzowej, aż do klimatycznych ballad. Materiał muzyczny został zaaranżowany na 25-osobowy zespół wokalno-instrumentalny. Inspiracją do powstania projektu stał się̨ fragment 21. rozdziału Apokalipsy św. Jana:
 

[...] Oto przybytek Boga z ludźmi i zamieszka wraz z nimi,
i będą oni Jego ludem, a On będzie BOGIEM Z NIMI
I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie.
Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już [odtąd] nie będzie,
bo pierwsze rzeczy przeminęły.

Festiwal poprzedzi 14 kwietnia wydarzenie towarzyszące przygotowywane w bielskim kościele św. Pawła Apostoła. O godz. 11.00 rozpocznie się tam msza zakończona koncertem organowym, w którym wystąpią flecistka Joanna Woszczyk-Garbacz i organista Jakub Garbacz.

Szczegółowy program znajdziecie na stronach: www.sacruminmusica.pl i www.bck.bielsko.pl, tam tez można kupić bilety na festiwalowe koncerty oraz w kasie BCK. Wszystkie kwietniowe repertuary na stronie: www.pelnakutura.info

wag

 

Na zdjęciu zespół wokalny Jerycho
Zespół wokalny Jerycho, fot. materiały prasowe organizatora

 

na zdjęciu Symcha Keller z zespołem
Symcha Keller z zespołem, fot. materiały prasowe organizatora

 

Na zdjęciu Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerta Silesia
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, fot. materiały prasowe organizatora

 

na zdjęciu plakat projektu Niebo

 

Na zdjęciu program festiwalu