Obrzędy i kolędy 

Na zdjęciu Noworoczne Dziady żywieckie na ulicy Bielska-Białej Ubiegłoroczna wizyta Noworocznych Dziadów żywieckich w Bielsku-Białej, fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

W sobotę 14 stycznia rozpoczyna się 54. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody 2023. Składające się na przegląd pokazy i koncerty będą się odbywały jak zwykle w Żywcu i Milówce, koncert laureatów zaplanowano 29 stycznia w Bielsku-Białej.

Organizatorzy imprezy - Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, Gminny Ośrodek Kultury w Milówce oraz bielski Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz – informują, że dniach 14-15 stycznia w Klubie Papiernik Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu odbędzie się przegląd grup kolędniczych i obrzędowych występujących w izbie, natomiast 21 stycznia w Milówce będzie miał miejsce przegląd grup obrzędowych występujących w plenerze – czyli Dziadów Noworocznych i Jukacy. W Żywcu dzień plenerowy Żywieckich Godów oraz Beskidzki Karnawał przypadają 28 stycznia. 

Koncert laureatów przeglądu grup kolędniczych i obrzędowych zaplanowano w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej 29 stycznia o godz. 18.00.

Szczegółowy program tegorocznych Żywieckich Godów można znaleźć na plakacie w załączniku.


Celem Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody jest kultywowanie i popularyzacja ludowych obrzędów związanych z okresem od św. Andrzeja, poprzez adwent, święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok – do końca mięsopustu, a także propagowanie tradycji kolędniczych na styku starego i nowego roku, realizowanych przez grupy Dziadów Noworocznych oraz wywodzących się z żywieckiego Zabłocia Jukacy.

r