Obok BCK założono Ogród Pereł

Sadzenie magnolii przed BCK fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Już nigdy nie będziesz szła sama, idziemy z Tobą! - to optymistyczne i mobilizujące hasło przyświecać będzie 10. Regionalnemu Kongresowi Kobiet Podbeskidzia. 27 kwietnia imprezę zainaugurowała konferencja prasowa w Bielskim Centrum Kultury. Obok BCK posadzono 10 drzew magnolii, inicjując w ten sposób powstanie Ogrodu Pereł.

Magnolia jest królową wiosny i symbolem kobiecości. Dla uczczenia 10 lat wspólnej pracy wybrano tyle samo najbardziej zaangażowanych w tworzenie kongresu pań. Swoją magnolię otrzymały - Mirosława Nykiel, Ewa Madoń, Dorota Wiewióra, Urszula Bożałkińska, Ewa Sakowska, Anna Szczęśniak, Grażyna Chorąży, Maria Sysak, Halina Gawlińska i Agnieszka Nowak.

- Dzisiaj w mieście zaczyna się sadzenie kwiatów. Kobiety kochają kwiaty, a nasze miasto kocha kobiety. W ostatnim konkursie na najbardziej ukwiecone miasto w Polsce zajęliśmy pierwsze miejsce. Mamy ambicje, aby na tym nie poprzestawać, zdajemy sobie sprawę, jak wpływa na nas otoczenie, szczególnie w naszych trudnych czasach. Stawiamy na kwiaty, to dla was drogie panie - powiedział uczestniczący w inauguracji kongresu prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. – Bardzo się cieszę z tych 10 lat współpracy bielskiego samorządu i lokalnej społeczności. Kongres wspaniale wpisuje się w 70. rocznicę połączenia Bielska i Białej. Zarówno przed laty, jak i dzisiaj, kobiety w tym mieście odgrywają niebagatelną rolę - czego najlepszym przykładem jest to, że Bielskie Centrum Kultury od miesiąca nosi imię Marii Koterbskiej. Dziękuję za każdą waszą aktywność, która buduje społeczność lokalną - dodał prezydent.
 
W trakcie spotkania patronka kongresu, posłanka na Sejm RP Mirosława Nykiel przekazała na ręce prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego im. Jana Pawła II Grażyny Chorąży czek na sumę 12 tys. zł, którą panie uzyskały ze sprzedaży specjalnie na tę okoliczność wydanej książki.
– Przez te wszystkie lata udowodniłyśmy swoimi działaniami, że to, co nie istniało, stało się możliwe. Tegoroczny kongres odbywać się będzie pod hasłem: Już nigdy nie będziesz szła sama, idziemy z Tobą! Jest to hołd dla walki kobiet na ulicach naszych miast toczony przez wiele dni i tygodni. Ta walka nadal trwa. Wierzę w to, że ją wygramy - mówiła Mirosława Nykiel.

10. Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia odbywa się w pandemii, dlatego sposób, w jaki poszczególne jego części zostaną zrealizowane, będzie zależał od sytuacji epidemicznej w kraju. Pierwszym wydarzeniem, które na pewno odbędzie się on-line 9 maja, będzie koncert Kobiecość bez granic – lata 20., lata 30., dla upamiętnienia wyjątkowych pań. Szerzej o tym, kto w nim wystąpi i gdzie będzie można go obejrzeć, poinformujemy już niedługo.
2 czerwca zaplanowano konferencję na temat praw kobiet - Świat (bez) kobiet. 30 czerwca będzie dniem poświęconym pielęgnacji zdrowia i urody przy użyciu produktów naturalnych (hasło: Beauty Tyszkiewicz - Eko jest piękne). O tężyznę fizyczną zadbają panie 3 lipca w Jaworzu, a 10 lipca w Wiśle uczestniczyć będą w marszu nordic walking. Prezentację książki dla Hospicjum im. św. Jana Pawła II zaplanowano na 3 września, zaś uroczystą galę Regionalnego Kongresu Kobiet na 25 września. Od maja do grudnia odbywać się będzie europejski festiwal street art Martelive Europe 2021. Pamiątką tego wydarzenia będzie wykonanie przez jednego z finalistów muralu na temat praw kobiet.

O poszczególnych punktach programu 10. Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia będziemy informować na bieżąco.  

JacK

Mirosława Nykiel przekazuje czek Grazynie Chorąży
Mirosława Nykiel przekazuje czek Grażynie Chorąży, fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB