Nowy tomograf komputerowy

Na zdjęciu nowy tomograf Nowy tomograf komputerowy w Szpitalu Wojewódzkim, fot archiwum szpitala

Nowoczesny tomograf komputerowy niezastąpiony w walce z Covid 19 uruchomiono w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Aparat Prime SP Aquilion firmy Canon, kosztował ponad 2,5 mln złotych, przekazała Agencja Rezerw Strategicznych.

Pracownia, w której działa nowy tomograf, przed jego uruchomieniem została odświeżona. Wymieniono posadzkę, a także pomalowano pomieszczenie.
- Prace kosztowały około 30 tys. złotych – informuje z-ca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej Łukasz Matlakiewicz. 

Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Sabina Bigos-Jaworowska, podkreśla, że bielska placówka w ciągu ostatnich miesięcy otrzymała z Agencji Rezerw Strategicznych dużo sprzętu do walki z SARS CoV-2. Najwyższą wartość ma nowy tomograf.
- Cieszę się, że na naszym wyposażeniu jest urządzenie najwyższej, światowej klasy. Trzeba podkreślić, że tomograf jest jednym z podstawowych narzędzi w diagnostyce osób chorujących na Covid 19. Dzięki tej aparaturze można szybko i skutecznie wykryć zmiany w płucach pacjentów – mówi Sabina Bigos-Jaworowska. 

Na Prime SP Aquilion firmy Canon wykonywane będą m.in. tomografie płuc, głowy, szyi, klatki piersiowej, a także brzucha. Przeprowadzane będą również badania angiotomograficzne, czyli ocena stanu naczyń krwionośnych na podstawie obrazu, praktycznie we wszystkich obszarach ciała.

Nowy tomograf zastąpił mocno wyeksploatowany model, 16-rzędowy aparat, który działał w szpitalu od 2005 roku. Prime SP Aquilion firmy Canon posiada 80-rzędowy skaner, który gwarantuje uzyskanie 160 warstw w ciągu jednego, trwającego 0,35 sekundy, obrotu lampy. Urządzenie zapewnia możliwie największą jakość obrazu, przy jednoczesnym zachowaniu minimalnej dawki promieniowania. 

Urządzenie posiada najwyższej jakości skaner (gantrę) o średnicy 78 cm, który jest główną częścią tomografu, i dzięki zaawansowanej technologii pozwala na szybkie postawienie diagnozy i badanie większej liczby pacjentów. Nowa, ulepszona konstrukcja skanera gwarantuje łatwy dostęp do pacjentów zarówno z przodu, jak i z tyłu, co jest bardzo istotne w przypadku osób podłączonych do aparatury podtrzymującej życie. 

opr. JacK 

 

Na zdjęciu nowy tomograf