Nowoczesny sprzęt dla OIOM-u

Na zdjęciu  urządzenie do wysokoprzepływowej terapii tlenem, Szpital Wójewódzki w BB urządzenie do wysokoprzepływowej terapii tlenem; fot. Szpital Wójewódzki w BB

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał nowoczesne urządzenia do wysokoprzepływowej terapii tlenem, o wartości ponad 80 tys. zł. Dzięki tej aparaturze pacjenci mogą łatwiej jeść, pić i spać, niż w sytuacji, gdy oddychają za pomocą respiratora.

Nowe urządzenia umożliwiają podawanie tlenu pacjentom bez potrzeby stosowania maski na twarz.
– Sprzęt jest niezbędny w leczeniu obrzęków płuc, zapaleniach tchawicy oraz zaburzeniach oddechowych, wywoływanych przez SARS CoV-2 – wyjaśnia dr hab. n. med. Dariusz Maciejewski, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego.

Trzy urządzenia o wartości ponad 80 tys. zł przekazała bielskiej placówce Fundacja Siepomaga. Obecnie sprzęt wykorzystywany jest nie tylko na OIOM-ie, ale również na Oddziale Kardiologicznym.

Aparatura generuje bardzo wysoki przepływ tlenu. Obecnie taki sprzęt wykorzystywany jest na pierwszej linii walki z Covid 19.
- Gdy człowiek zaczyna być niewydolny oddechowo, potrzebuje około 30 litrów tlenu na minutę. Urządzenia pozwalają na podawanie choremu do 60 litrów w ciągu minuty. Dzięki tej aparaturze pacjenci mogą szybciej wrócić do zdrowia i uniknąć inwazyjnej terapii oddechowej – powiedział ordynator.

Zaletą przekazanych aparatów jest to, że korzystający z nich pacjenci mogą łatwiej jeść, pić, spać, niż w sytuacji, gdy oddychają za pomocą respiratora.

Oddział Anestezjologii i Intensywnej terapii Szpitala Wojewódzkiego posiada 15 klimatyzowanych stanowisk intensywnej terapii, wyposażonych w nowoczesne łóżka, a także wysokiej klasy sprzęt monitorujący i pompy infuzyjne.

oprac. JacK