Nowe wyzwania Erasmusa+ 2023

Na zdjęciu uczniowie bielskiego Hotelarza na praktykach w rejonie Bragi Hotele i pensjonaty rejonu Bragi w północnej Portugali są najbardziej popularnym miejscem praktyk zawodowych uczniów bielskiego Hotelarza

Bielski Hotelarz, czyli Zespól Szkól im. Juliana Tuwima, należał i należy do ekskluzywnego grona polskich szkół posiadających największą bazę szkół-przyjaciół w krajach europejskich. 

Dość powiedzieć, że uczniowie zespołu gościli u siebie i odwiedzali szkoły i – jak przystało na przyszłych hotelarzy – hotele od Danii po Portugalię (w tym w Austrii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, we Włoszech i w innych krajach). Praktyki erasmusowe szkoła wpisała w swoją agendę jako stały i niezwykle ważny element procesu nauczania, w pełni zdając sobie sprawę z korzyści, jakie niesie uczniom szkoły zawodowej praktyka zagraniczna, nie mówiąc już o korzyściach w nauczaniu języków obcych.

Zawirowania w Europie ostatnich lat wydatnie zmniejszyły skalę współpracy szkół, co - rzecz jasna – dotknęło także i szkoły polskie. A bielska szkoła należała do kilku zaledwie szkół w Polsce, które nie przerwały praktyk Erasmusa + w najgorszych latach lockdownu i nadal wysyłała (oczywiście w znacznie zmniejszonej skali) stażystów na praktyki, korzystając z przepisów wprowadzonych w niektórych krajach (np. Austrii). Bielscy hotelarze byli więc wtedy na praktykach w pensjonacie w Alpach Austriackich i w kilku hotelach Dolnej Austrii.
 
Prawdziwy powrót uczniów Zespołu Szkól im. Juliana Tuwima do założeń Erasmusa nastąpił w roku 2022. Mimo ogromnych kłopotów spowodowanych nowymi regulacjami prawnymi, szalejącą inflacją, kłopotami zaopatrzeniowymi, brutalną agresją Rosji w Ukrainie i szeregiem innych niekorzystnych czynników, szkoła wysłała na pięciotygodniowe erasmusowskie staże do hoteli 44 uczniów - dwie grupy 10-osobowe do Portugalii i 2 dwie grupy 10-odobowe do Austrii (Fusch w Alpach i Zwettl w Dolnej Austrii) - oraz na trzymiesięczne staże do Portugalii 4 absolwentki (w tym dwie obywatelki Ukrainy). Wyliczankę zamyka 18 tuwimowskich nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy na tygodniowe zajęcia typu job-shadowing pojechali do Portugalii.

Także rok bieżący rozpoczął się z rozmachem. Obecnie w Portugalii jest 13 erasmusowskich stażystów (w tym jedna Ukrainka), a w Anglii w Grantham - ośmioro. Niestety, to już ostatnia wizyta w Anglii. Polska szkoła nie będzie dalej w stanie sprostać finansowo wymaganiom Brytyjczyków po Brexicie. W marcu wyjedzie na job-shadowing we włoskim Lecce 6 nauczycieli, zaś w czerwcu 8 uczniów poleci na staże do hiszpańskiej Tarragony, 4 do Zwettl i 10 do Fusch. Ponadto w październiku jeszcze 6 nauczycieli wybierze się do Lecce.

Obecnie Hotelarz realizuje trzy typy projektów Erasmusa: nauczycielki tej szkoły: Estera Czyż, Barbara Gałązka i Ola Jeż Pawlak realizują projekty mające na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli. Jarosław Pniok i Ryszard Stoecker odpowiadają za projekty stażowe w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego, natomiast Malwina Stadnicka, Kasia Staszczyszyn-Kozina i Arek Mynarski realizują projekt partnerski ze szkołą w Maladze (Hiszpania), który ma na celu przygotowanie gry miejskiej. Gra będzie wykorzystywana do pracy z młodzieżą w Maladze i Bielsku-Białej. To nowy pomysł Tuwima, który obejmuje wizytę młodzieży hiszpańskiej w Bielsku-Białej i bielskiej w Maladze. Na realizację tego projektu szkoła dostała 60 tys. euro.

Coraz więcej nauczycieli zespołu jest zaangażowanych w prace na rzecz realizacji projektów współpracy międzynarodowej. Erasmus + zmienia swoje oblicze, ale wartości, które legły u jego podstaw pozostają  nadal nienaruszone.

rs