Nowe autobusy antywirusowe

na zdjęciu wizualizacja autobusu fot. materiały MZK

Pięć nowych autobusów Solaris Urbino czwartej generacji trafi do floty Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej, a jaką będą miały tapicerkę zadecydują podróżni.

13 maja w siedzibie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Bielsku-Białej podpisano umowę z dostawcą. Umowę podpisali prezes zarządu MZK Hubert Maślanka i dyrektor sprzedaży rejonu południowego firmy Solaris Bus & Coach Rafał Zajas.

Pięć nowych 12-metrowych autobusów klasy maxi wyprodukowanych przez znany bielszczanom Solaris trafi do Bielska-Białej w październiku br. Co ciekawe nowo zakupione pojazdy - jako jedne z pierwszych w Polsce - będą wyposażone w system antywirusowy. Wartość zamówienia wynosi 8 mln zł.

- Gdy chodzi o komunikacje zbiorową, najważniejszym dla nas czynnikiem jest to, aby nasi mieszkańcy byli zadowoleni. Tabor samochodowy ze względu na eksploatacje się zużywa i wymaga co jakiś czas odnowienia. Z tym nie można zwlekać i trzeba to robić w miarę regularnie, gdyż zaniechanie w dłuższej perspektywie nie jest dobre. Jest to pierwszy taki zakup od 3 lat. Robimy to w trudnym momencie, w którym samorządy i spółki komunikacyjne w całym kraju odczuwają negatywne skutki pandemii, ale to bardzo istotna inwestycja – powiedział prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

12-metrowe autobusy wyposażone będą w silniki diesel Euro 6. Będą posiadały automatyczną skrzynię biegów i klimatyzację dwustrefową.
-Nowością będzie system drugich drzwi, otwieranych na zewnątrz, który będzie ułatwiał zajmowanie miejsc osobom niepełnosprawnym. Pojawi się specjalne oznakowanie siedzeń dla osób z pierwszeństwem i tablica numeryczna dla osób niedowidzących przy pierwszych drzwiach. Te autobusy – najprawdopodobniej jako jedne z pierwszych w Polsce – będą wyposażone w system antywirusowy likwidujący bakterie, wirusy i drobnoustroje. Będą to lampy UV zamontowane przy kanałach klimatyzacji. Dodatkowo autobusy będą posiadać system rekuperacji energii hamowania, który pozwoli odciążyć instalację elektryczną w czasie jazdy – wyjaśniał dyrektor sprzedaży rejonu południowego firmy Solaris Bus & Coach Rafał Zajas.

Kolorystyka autobusów będzie odpowiadała tej dotychczasowej, z jednym wyjątkiem. Pasażerowie zdecydują, jaka tapicerka pojawi się na fotelach nowych pojazdów. Jeszcze w tym miesiącu zostanie przeprowadzona internetowa ankieta, w której mieszkańcy wybiorą nowy wzór lub zdecydują o pozostawieniu obecnego.
Solaris to jedyna firma, która stanęła do przetargu. Niskopodłogowe pojazdy wyceniła na 7 mln 995 tys. złotych brutto. Autobusy powinna dostarczyć do połowy października. To jednak nie jedyne zakupy MZK w tym roku.
-W tej chwili mamy ogłoszony przetarg na dostawę 4 autobusów mega, czyli przegubowych. Na oferty czekamy do 26 maja. Dostawa, jeśli wszystko dobrze pójdzie, będzie jeszcze w tym roku. Rozwiązania techniczne będą analogiczne do tych, które są w obecnie kupowanych pojazdach. Wraz z Wydziałem Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej dostrzegamy potrzebę zwiększenia udziału tych autobusów w naszym taborze – poinformował Hubert Maślanka.

W planach MZK jest również zakup systemu kasownikowego, który umożliwi kupienie biletu w pojeździe z wykorzystaniem bezgotówkowych form płatności.
Autobusy klasy maxi Spółka kupuje ze środków własnych, pozostałe inwestycje sfinansuje kredytem.


JacK

 

na zdjęciu podpisanie umowy
fot. Jacek Kachel/Wydział Prasowy UMBB
na zdjęciu wizualizacja autobusu
fot. materiały MZK