Noś maskę w miejskich autobusach

Na zdjęciu maseczki fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej 3 sierpnia przeprowadzi akcję Maska 2020. Na głównych przystankach oraz w autobusach pracownicy MZK, urzędnicy i strażnicy miejscy będą przypominali o obowiązku zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji publicznej.

Najnowszy raport bielskiego Sanepidu pozbawia złudzeń, że zagrożenie epidemiczne mija, a środki ostrożności są na wyrost. 30 lipca Sanepid opublikował informację, że minionej doby potwierdzono 34 nowe zachorowania na COVID-19, w tym 10 w Bielsku-Białej, 9 w gminie miejsko-wiejskiej Czechowice-Dziedzice, 8 w gminie miejsko-wiejskiej Wilamowice, 4 w gminie Bestwina oraz po jednym w gminach Jasienica, Jaworze oraz Porąbka. Dotychczas zakażenie koronawirusem w Bielsku-Białej i powiecie bielskim potwierdzono u 455 osób, 233 z nich uznaje się za ozdrowiałe, a 18 chorych na COVID-19 zmarło. To pokazuje, że zagrożenia nie można bagatelizować.

W związku z utrzymującym się stanem epidemii koronawirusa oraz związanymi z nim obostrzeniami 3 sierpnia Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej przeprowadzi działania prewencyjne oraz edukacyjne dla pasażerów komunikacji zbiorowej Maska 2020. W tym dniu w godzinach przedpołudniowych dwa trzyosobowe zespoły - złożone z pracowników Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego, bielskiej Straży Miejskiej oraz MZK – na głównych przystankach autobusowych w mieście oraz w środkach komunikacji zbiorowej będą przypominały o obowiązku zakrywania ust i nosa oraz wręczały stosowne ulotki informacyjne i maseczki osobom ich nieposiadającym.

Informacje o obowiązku zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji zbiorowej są prezentowane od marca br. w postaci zapowiedzi głosowych w autobusach oraz plakatów informacyjnych w pojazdach. Przypominają o nim również pracownicy MZK podczas kontroli biletów.

Akcję Maska 2020 organizuje Wydział Komunikacji UM w partnerstwie z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego UM oraz Strażą Miejską i Miejskim Zakładem Komunikacyjnym. Jej celem nie jest nakładanie mandatów, ale informowanie o obowiązujących zasadach zachowania w miejscach publicznych związanych z zapobieganiem rozszerzaniu się pandemii.
Jeżeli, drogi czytelniku, kochasz swoich najbliższych, to zakładaj maseczkę, bowiem na swojej drodze spotkasz nieznanych ci ludzi, którym też na kimś zależy. Maseczka to przecież nie wyraz strachu, lecz odpowiedzialności i troski. Ci zaś, którzy notorycznie uchylają się od jej zakładania, powinni pamiętać, że na drodze bliskich ich sercu może pojawić się równie bezmyślna osoba, która - zarażona - podaruje im wirusa mogącego doprowadzić nawet do śmierci. 

JacK 

 

Ulotka na temat obowiązków pasażerów MZK