Niech się wam tu dobrze mieszka

Na zdjęciu nowy budynek TBS fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

30 wykończonych pod klucz mieszkań w wybudowanym przez Bielsko-Bialskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego bloku przy ul. Stefana Batorego 26 czeka na lokatorów. Pierwsze trzy komplety kluczy wręczył dziś przyszłym mieszkańcom prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Lokatorzy zaczną się wprowadzać już jutro. Tymczasem BBTBS zapowiada kolejne inwestycje mieszkaniowe.

- Niech to miejsce stanie się dla państwa miejscem odpoczynku, wytchnienia po pracy, azylem. Niech będzie ciepłe i przyjazne – tak 10 stycznia nowym mieszkańcom budynku podczas uroczystości jego symbolicznego otwarcia życzyła prezes BBTBS Ewa Kamińska.

- Kolejnych 30 rodzin w mieście ma dach nad głową i w warunkach - z tego co widzę - bardzo dobrych – cieszył się prezydent Jarosław Klimaszewski. - Dołączam się do życzeń, żeby się wam tu wspaniale mieszkało.

Klucze odebrali m.in. rodzice kilkuletniej Zuzi; dziewczynka na osiedliny otrzymała od prezydenta pluszowego zająca. 
Symboliczną zieloną wstęgę przecinały na raty trzy przyszłe mieszkanki budynku w obecności wielu ważnych gości – w tym przedstawicieli bielskiej Rady Miejskiej (przewodnicząca Dorota Piegzik-Izydorczyk, wiceprzewodniczący Karol Markowski, radni Roman Matyja i Szczepan Wojtasik), projektanta, generalnego wykonawcy, naczelników wydziałów Urzędu Miejskiego, dyrektorów zaprzyjaźnionych firm, członków władz Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. i pracowników spółki.

Wszystkich witała i wszystkim dziękowała prezes BBTBS Ewa Kamińska. 
- Cała ta inwestycja była objęta wielkim szczęściem. Mieliśmy szczęście do ludzi z rady nadzorczej, którzy nas wspierali. Mieliśmy szczęście do architekta, który zrozumiał naszą koncepcję i dokładnie przelał ją na projekt. Mieliśmy szczęście, kiedy DOMBUD wygrał przetarg - ponieważ jest to bardzo rzetelna firma, która ma doświadczenie w budowie mieszkań dla TBS; dzięki ludziom, którzy tu pracowali, cały proces inwestycyjny przebiegł bardzo sprawnie. Dziękujemy firmie, która sprawowała nadzór inwestorski. Dziękuję swoim pracownikom za pracę, zaangażowanie i za optymizm. To wszystko by się nie udało, gdyby nie ludzie, życzliwi i wspaniali, którzy na każdym etapie chcieli nam pomóc – mówiła prezes BBTBS. 
Ewa Kamińska podkreśliła też społeczny wymiar inwestycji: 
- Mieszkanie stanowi element egzystencji każdego człowieka i każdej rodziny. Posiadanie mieszkania jest celem samym w sobie. W tym kontekście dostępność mieszkań powinna być priorytetem polityki mieszkaniowej. Takie pojęcie polityki przyświecało prezydentowi miasta, gdy akceptował decyzję spółki o wznowieniu działalności inwestycyjnej – powiedziała, przypominając, że wszystkie 30 mieszkań w bloku przy ul. Batorego jest objętych programem dopłat do czynszu Mieszkanie na start. 
Na koniec pani prezes zadeklarowała: 
- Mamy pierwszy budynek, ale nie ostatni. Panie prezydencie - bierzemy się do pracy od jutra i robimy kolejne inwestycje.

Prezydent Jarosław Klimaszewski dziękował prezes Kamińskiej za to, że nie bała się odważnych decyzji – Bielsko-Bialskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zdecydowało się bowiem na inwestycję przy ul. Batorego po 20 latach przerwy. Docenił też deklarację, że BBTBS nie spoczywa na laurach, lecz zamierza dalej budować mieszkania. 
- Bardzo dziękuję pracownikom TBS i wszystkim osobom, które się w tę inwestycję zaangażowały – także bielskim radnym na ręce pani przewodniczącej Rady Miejskiej, bo przecież to uchwała rady rozpoczęła cały proces – stwierdził prezydent. 

Mieszkania w pięciopiętrowym budynku (na każdym piętrze jest ich sześć, większość z balkonami) liczą od 37 do 69 metrów kwadratowych – pięć jest jednopokojowych, piętnaście dwupokojowych i dziesięć trzypokojowych. Można już się do nich wprowadzać z meblami – w środku są całkowicie wykończone, mają panele i płytki, gniazdka elektryczne, kuchenki, sanitariaty, grzejniki, ściany pomalowane na biało. 
Na najniższej kondygnacji znajdują się tzw. komórki lokatorskie, wózkownia i rowerownia, a także pomieszczenia techniczne - rozdzielnia elektryczna, pomieszczenie wodociągowe itp. Winda obsługuje wszystkie sześć kondygnacji. Miejsc parkingowych jest 45. Na teren wokół bloku wjeżdża się z jednej strony przez bramę, z drugiej przez szlaban, przejazd jest dostępny również dla mieszkańców okolicznych budynków.

- Jestem mile zaskoczony stanem wykończenia – przyznawał jeden z przyszłych lokatorów, oglądając wnętrze piwnic. 

Projekt wielorodzinnego budynku mieszkalnego w ramach społecznego budownictwa czynszowego przy ul. Stefana Batorego sporządziła Pracownia Projektowa JKM Jacka Majewskiego. Budowa ruszyła wiosną 2021 roku, kiedy na plac budowy wkroczył wykonawca - Przedsiębiorstwo Budowlane DOMBUD S.A. z Katowic. Była to pierwsza od blisko 20 lat inwestycja BBTBS. Przebiegała zgodnie z planem. Kosztowała ok. 9 mln zł, była sfinansowana z bezzwrotnych środków zewnętrznych z Funduszu Dopłat i Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, pieniędzy wyłożonych przez miasto, partycypacji mieszkańców oraz środków własnych BBTBS.

Lista najemców powstała w wyniku przeprowadzonego przez miasto i BBTBS naboru (głównego w maju 2022 r. i dwóch uzupełniających w czerwcu i listopadzie-grudniu).
Nowe mieszkania w ramach społecznego budownictwa czynszowego to oferta dla osób o średnich dochodach. Założenie jest takie, aby w Bielsku-Białej pozostali ludzie młodzi, aby chcieli w tym mieście mieszkać, pracować, zakładać rodziny.

mt