Nie tylko dla wokalistek i przyszłych aktorów

Na zdjęciu fragment plakatu zapisów do MDK

W jedenastu dzielnicowych placówkach Miejskiego Domu Kultury, od Komorowic po Mikuszowice i od Wapienicy po Lipnik, trwają zapisy na zajęcia stałe w nowym roku kulturalnym 2023/2024.    

- Nasze propozycje obejmują imponującą liczbę kilkuset form stałych w postaci zajęć indywidualnych i w grupach dla uczestników w każdym wieku – mówi Małgorzata Motyka-Madej, która od czerwca br. jest dyrektorką Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej (w poprzednim sezonie kulturalnym 2022/2023 była p.o. dyrektora MDK). – Z oferty zajęć stałych we wszystkich placówkach, podobnie jak w poprzednich latach, skorzysta około pięciu tysięcy bielszczan. Głównie dzieci i młodzież, ale w zajęciach uczestniczą też systematycznie dorośli, pragnący spędzić miło czas po pracy oraz seniorzy na emeryturze. 

Kadra instruktorska domów kultury, złożona z fachowców poszczególnych dziedzin artystycznych i edukacyjnych, dzieli się z podopiecznymi swoją pasją, często zacierając płynną granicę między światem profesjonalistów i zaangażowanych amatorów. Instruktorzy przede wszystkim pomagają uczestnikom zajęć opanować podstawy warsztatu, a następnie z powodzeniem go rozwijać, tak aby każdy mógł spędzić przyjemnie i pożytecznie czas – niezależnie od tego, czy ma 5 lat i chodzi na balet, czy ma 65 lat… i chodzi na balety (gimnastyka dla seniorów i inne zajęcia rekreacyjne cieszą się bardzo dużym powodzeniem), uczy się podstaw gry na ukulele, tańczy w którymś z licznych zespołów (folklorystycznych, tańca towarzyskiego itd.), od wielu lat lepi z gliny lub haftuje bądź też od niedawna maluje, czy raz w tygodniu uczęszczana na modelarstwo kartonowe. 

Warto podkreślić, że obok sprawdzonych od wielu sezonów tradycyjnych form, jak florystyka, szachy, nauka języków obcych i/lub gra na instrumentach, do oferty MDK wprowadzane są atrakcyjne nowości, przykładowo szermierka dla początkujących czy idące z duchem czasów projektowanie i druk 3D. 
- Zachęcam do odwiedzania naszej strony internetowej www.mdk.bielsko.pl i serwisów społecznościowych. Każda placówka MDK, czy to większa - jak ulokowane w centrum Dom Kultury Włókniarzy i Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz, czy te nieco mniejsze w poszczególnych dzielnicach miasta, po zupełnie kameralne - jak najmniejsza z naszych filii Świetlica MDK Biała Północ, w której od września działa nowa kierowniczka Adelina Gołębiowska, pełna świeżych pomysłów skierowanych do społeczności lokalnej, posiada rozbudowaną ofertę. Dlatego warto również wybrać się osobiście do jednego z domów kultury, żeby znaleźć coś dla siebie lub swojego dziecka – rekomenduje Małgorzata Motyka-Madej. – Właściwie powoli domykamy już listy uczestników, ale chcę wyraźnie podkreślić, że w każdej placówce sytuacja jest nieco inna i najlepiej dowiedzieć się u źródła. Właśnie teraz jest najlepsza okazja, żeby z nowym rokiem szkolnym rozpocząć zupełnie nową przygodę w świecie kultury albo postawić na kontynuację. Przystępność cenowa powoduje, że można rozwijać zainteresowania w różnych kierunkach, na różnych zajęciach. Z informacji, które otrzymuję na bieżąco od kierowników domów kultury wynika, że wciąż otwarte są zapisy na zajęcia wokalne oraz do kilku bardzo ciekawych formacji teatralnych – informuje dyrektorka MDK. 

r

 

Na zdjęciu plakat naboru