Nie instytucja, a dom

Na zdjęciu rodzina fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

To wydarzenie to święto rodzin zastępczych. Co roku na terenie spółki Rekord w Cygańskim Lesie odbywa się piknik. Jest on okazją do uhonorowania rodziców zastępczych z miasta, a dla dzieciaków to ogrom dobrej zabawy. Piknik służy też promocji rodzicielstwa zastępczego wśród mieszkańców.

Tym razem wydarzenie odbyło się 8 czerwca i nawet deszczowa pogoda nie przeszkodziła we wspólnym świętowaniu.

Rodzicom zastępczym dziękował m.in. prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. Zachęcał też tych, którzy czują w sobie siłę i potrzebę dołączenia do grona rodzin zastępczych w mieście, do kontaktu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, który organizuje pieczę zastępczą w mieście.

- Poza tym ta pogoda to może nawet jakiś znak. Bo wy, rodzice zastępczy, pojawiacie się właśnie wtedy, kiedy w niejednym życiu pada deszcz, biją gromy, dzieje się nieszczęście – wyciągacie rękę do tych, którzy tego potrzebują. To też daje do myślenia. Jesteśmy tu z moją żoną, aby przekazać wam słowa szacunku i podziękować za to, co robicie dla naszej społeczności, dla dzieciaków, które potrzebują wsparcia, są w kryzysach, na zakrętach życiowych. Ich wdzięczność też pewnie daje wielką satysfakcję – zauważył prezydent.

Do podziękowań dołączyła dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszka Moroń.

- Nie ma słów, którymi można wyrazić wdzięczność za to, co państwo robicie. Dzielicie się domem; wydaje się to tak mało, a znaczy tak dużo.

Pieczę zastępczą w Bielsku-Białej od wielu lat wspiera Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia.

- Kilka lat temu podjęliśmy decyzję, że powinniśmy krzewić ideę rodzicielstwa zastępczego, bo choć domy dziecka to piękne budynki i zaangażowani ludzie, to zawsze pozostaną instytucjami. I dziecko budzi się tam w obecności jednej cioci, a do snu układa je kolejna. Chodzi o to, aby jak najwięcej dzieci mogło się wychowywać w rodzinach zastępczych i my do tego dążymy, wspierając miasto – mówiła prezeska fundacji Monika Sobczak.

Po uhonorowaniu rodzin zastępczych, upominki za udział w konkursie plastycznym Wymarzony dom raniuszka – ptaka, który jest symbolem pieczy zastępczej w Bielsku-Białej (to bardzo rodzinny i opiekuńczy gatunek, sprawujący pieczę nie tylko nad swoim potomstwem, ale również nad porzuconymi pisklętami) - otrzymali najmłodsi.

Podczas wydarzenia w punktach informacyjnych można było porozmawiać z pracownikami pieczy zastępczej, pracownikiem socjalnym, asystentem, pracownikiem centrum wolontariatu, psychologiem i pedagogiem.

Program dla najmłodszych też był bardzo atrakcyjny: gry, zabawy, konkursy, dmuchane place zabaw, balony, malowanie twarzy, tatuaże, zaplatanie kolorowych warkoczyków, warsztat rzemieślniczy a nawet usługi fizjoterapeuty. Były serwowane smakołyki, a dla uczestników gier przygotowano drobne nagrody za udział.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej wspiera obecnie ponad dwieście rodzin zastępczych / rodzinnych domów dziecka, z czego sto dwadzieścia siedem to rodziny spokrewnione (funkcję rodziny zastępczej pełnią dziadkowie lub rodzeństwo dziecka), pięćdziesiąt osiem to rodziny niezawodowe; trzynaście rodzin to rodziny zawodowe, w tym dwie specjalistyczne – wychowujące przewlekle chore dzieci; jedno Pogotowie Rodzinne oraz dwa Rodzinne Domy Dziecka. W rodzinach tych wychowuje się obecnie 275 dzieci.

Często pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej spotykają się z pytaniem: kto może zostać rodziną zastępczą?

Funkcję rodziny zastępczej można powierzyć kandydatom, którzy:

- dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej; - nie są i nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej, władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona;
- wypełniają obowiązek alimentacyjny – w przypadku, gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego;
- nie są ograniczeni w zdolności do czynności  prawnych;
- są zdolni do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co potwierdza zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia oraz opinia psychologiczna o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej;
- przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokojenie jego indywidualnych potrzeb;
- nie figurują w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym;
- nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.

Kandydaci, którzy spełniają wyżej wymienione warunki i uzyskają pozytywną opinię Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, są kierowani na szkolenie i po jego pomyślnym ukończeniu uzyskują zaświadczenie kwalifikacyjne, które pozwala im na podjęcie współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Działem Pieczy Zastępczej w celu zostania rodziną zastępczą.

Wszystkie rodziny zastępcze w naszym mieście objęte są zarówno pomocą finansową, jak i wsparciem poradnictwa specjalistycznego, jeżeli takiego potrzebują, oraz pomocą i wsparciem koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Obecnie na rzecz rodzin zastępczych pracuje dwunastu koordynatorów.

W naszym mieście funkcjonuje również instytucjonalna piecza zastępcza - Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, w skład którego wchodzą:
- Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 1, ul. Lompy 9/2, czternaście miejsc, obecnie przebywa tam czternaścioro dzieci;
- Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 2, ul. Lompy 9/3, czternaście miejsc, obecnie przebywa tam czternaścioro dzieci;
- Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 3, ul. Pocztowa 24/1, czternaście miejsc, obecnie przebywa tam czternaścioro dzieci;
- Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 4, ul. Pocztowa 24/2, dziesięć miejsc, obecnie przebywa tam dziesięcioro dzieci;
- Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 5, ul. Cygańska 12, dwanaście miejsc, obecnie przebywa tam dwanaścioro dzieci.

Aktualnie MOPS poszukuje rodzin zastępczych dla dzieci przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. W najtrudniejszej sytuacji są rodzeństwa i dzieci powyżej 10. roku życia, w tym z niepełnosprawnością.

Zainteresowanych uzyskaniem szczegółowych informacji na temat tego, jak zostać rodziną zastępczą, ośrodek prosi o kontakt osobisty z Działem Pieczy Zastępczej przy placu Opatrzności Bożej 18, piętro I, pok. 5 i 6, lub telefonicznie: 33 4960112, 111, 110, 534 576 211.

informacje o pieczy zastępczej pochodzą z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej

Emilia Klejmont

Władze miasta i zaprzyjaźnione instytucje na scenie dziękują rodzicom zastępczym

 

Na scenie dziękujący rodzicom zastępczym

 

Prezydent dziękuje dziecku uczestniczącemu w konkursie plastycznym

 

Prezydent dziękuje rodzicom zastępczym

 

Warsztaty rzemieślnicze dla dzieci
fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB