Nauczyciele Gastronoma mobilni i kreatywni

Grupa nauczycieli z dyplomami fot. Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych

Na grunt bielskiego Gastronoma przeniesiona zostanie kultowa maltańska potrawa - fenek, czyli królik w przeróżnych odsłonach, a także tradycyjne dania pochodzące z Lyonu. Nauczyciele szkoły uczyli się je przyrządzać dzięki programowi Erasmus Plus.

W bielskim Zespole Szkół Gastronomicznych i Handlowych kontynuowany jest Program Erasmus Plus – Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej pt. Mobilny i kreatywny nauczyciel to gwarancja rozwoju i poszerzenia horyzontów uczniów. Program skierowany jest do osób chcących podnieść kwalifikacje zawodowe i poszerzyć kompetencje językowe. W jego ramach w lipcu i sierpniu br. nauczyciele Gastronoma po raz kolejny wyjechali na zagraniczne kursy - do Lyonu we Francji i St. Julians na Malcie. Kursy zostały sfinansowane ze środków Komisji Europejskiej.

Zajęcia prowadzone przez doświadczonych wykładowców okazały się niezwykle ciekawe i motywujące. Nauczyciele mogli poprawić swoje kompetencje językowe, wzbogacić warsztat metodyczny, przeanalizować i ocenić własną praktykę pedagogiczną. Ich celem było także zdobycie takich umiejętności językowych, które w przyszłości pozwolą na podjęcie współpracy z międzynarodowymi organizacjami zajmującymi się wolontariatem zagranicznym. Nauczyciele mogli także wymienić się doświadczeniem zawodowym z nauczycielami z innych krajów Unii Europejskiej: Francji, Austrii, Włoch, Czech czy Bułgarii.
Kursy miały duży wpływ na rozwój osobisty i zawodowy nauczycieli i zmotywowały ich do dalszego rozwoju zawodowego. Zachęciły do dzielenia się świeżo nabytą wiedzą z innymi nauczycielami i wykorzystania nowych metod w pracy z uczniami.

Program Erasmus Plus – Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej będzie kontynuowany w ZSGiH w bieżącym roku szkolnym. Planowane są kolejne zagraniczne wyjazdy.

Zestaw zdjęć z pobytu za granicą
fot. Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych

oprac. JacK