Najmłodsi propagują ekologię

Na zdjęciu obrady konkursowego jury fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Liczba uczestników oraz nadesłanych prac przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów konkursu ekologicznego Szanuj energię, chroń klimat edycja 2021 przygotowanego przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej. Takiego ogromu zgłoszeń, różnorodności technik i podjętych zagadnień chyba nikt się nie spodziewał. Nadesłanych prac było prawie 550.

10 czerwca w sali sesyjnej bielskiego Ratusza odbyły się końcowe obrady konkursowego jury. Posiedzenie poprzedziły prace komisji, która do ostatecznego rozstrzygnięcia wybrała tylko kilkanaście prac. Inaczej obrady jury nie byłyby możliwe.

- Bardzo państwu dziękuję za poświęcony czas, bo wiem, że prac było kilkaset – dokładnie 548. To na pewno sprawiła pandemia, że dzieci tak chętnie uczestniczą w takich konkursach, a nas to bardzo cieszy, tym bardziej, że tematyka ekologiczna jest wyjątkowo ważna – mówił, otwierając posiedzenie jury, zastępca prezydenta miasta Bielska-Białej Adam Ruśniak.

W skład jury weszli zastępcy prezydenta miasta, pracownicy Urzędu Miejskiego – wydziałów Ochrony Środowiska i Energii, Gospodarki Odpadami, Edukacji i Sportu, miejskiej spółki Aqua i Zakładu Gospodarowania Odpadami oraz przedstawiciele partnerów - Kina Helios Bielsko-Biała i Leroy Merlin Bielsko-Biała.

Była to 11. edycja konkursu ekologicznego Szanuj energię, chroń klimat, który organizuje Urząd Miejski w Bielsku-Białej. Prace konkursowe można było zgłaszać do 31 maja br. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia był jubileusz 70-lecia połączenia Bielska i Białej, a celem - przybliżenie tematyki środowiska naturalnego jako ważnego elementu strategii połączonych miast.

Konkurs skierowany był do przedszkolaków i uczniów szkół wszystkich szczebli i podzielony na dwa filary. Pierwszym była grywalizacja uczniów oraz szkół podstawowych na platformie internetowej Ekobielszczanin.pl, natomiast drugim - indywidualne lub zespołowe prace uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz przedszkoli.

W ramach pierwszego filaru uczniowie szkół podstawowych grywalizowali na platformie internetowej Ekobielszczanin.pl. Gracze odbyli wirtualną podróż po Bielsku-Białej, zdobywając wiedzę i rozwiązując zadania związane z gospodarką odpadami. Cel to ukształtowanie u nich postaw ekologicznych oraz wytworzenie przyjaznych środowisku nawyków już od najmłodszych lat. Z okazji jubileuszu 70-lecia połączenia Bielska i Białej w grze pojawiły się także elementy edukacji historycznej w postaci zdjęć i ciekawostek dotyczących miasta.

Nagrody w tej części konkursu zdobędą 3 szkoły z najlepszym wynikiem oraz z największą liczbą uczestniczących uczniów, jak i 20 najlepszych uczestników indywidualnych. Po wstępnym podsumowaniu wyników okazało się, że z grywalizacji skorzystało 90 procent publicznych szkół podstawowych, zaś najlepsza z nich zachęciła do udziału aż 91 procent swoich uczniów. Najwyższy wynik indywidualnego uczestnika to 3.255 punktów, a suma wszystkich uzyskanych przez graczy punktów wyniosła ponad 3,5 mln. W trakcie 2 miesięcy trwania gry zalogowało się do niej 5.100 uczestników, a aktywnie grających było ponad 3 tysiące. Łącznie gracze ukończyli prawie 231 tysięcy zadań, a każde z nich to solidna porcja wiedzy i umiejętności.
Za pierwsze miejsce zwycięska szkoła otrzyma nagrodę w wysokości 15.000 zł, za drugie 10.000 zł, a za trzecie miejsce 5.000 zł, natomiast do najlepszych uczniów trafią atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Zadania drugiego filara konkursu, wzorem lat ubiegłych, kierowane były do pięciu kategorii: przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych w trzech kategoriach wiekowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Do wykonania były różnorodne prace konkursowe: od albumu dokumentującego zabawy edukacyjne przedszkolaków, poprzez prace plastyczne młodszych uczniów dotyczące dbałości o wodę i przyrodę, aż po użyteczne przedmioty recyklingowe, komiksy i filmiki ekologiczne starszych uczniów. Do wygrania w tej kategorii są atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe. Zaangażowani nauczyciele również zostaną docenieni dyplomami i nagrodami. W drugim filarze napłynęło łącznie ponad pół tysiąca prac konkursowych, dwa razy więcej niż w poprzednich edycjach konkursu.

Prace pokazują, że poziom zrozumienia tematyki ochrony środowiska i klimatu przez uczestników oraz pomysłowość w jej zaprezentowaniu są godne podziwu. Uczniowie przygotowali komiksy, gry, albumy, zdjęcia, wyklejanki i prezentacje elektroniczne. Wszystko z wielką pieczołowitością i innowacyjnością. Nic dziwnego, że jury miało naprawdę trudny orzech do zgryzienia.

W realizacji zadań z drugiego filara konkursu wzięło udział dokładnie 548 uczniów z łącznie 50 szkół w 4 kategoriach oraz 27 przedszkoli.

Kapituła komisji konkursowej zebrała się w sali sesyjnej Ratusza 10 czerwca i wyłoniła zwycięzców w każdej kategorii. Uroczyste wręczenie nagród zaplanowane jest natomiast w Teatrze Polskim 22 czerwca.

Tegoroczny konkurs zorganizowały Wydziały Ochrony Środowiska i Energii oraz Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, natomiast partnerami konkursu były: ZGO S.A. Bielsko-Biała, Aqua Bielsko-Biała S.A., Kino Helios Bielsko-Biała, Leroy Merlin Bielsko-Biała, firma Flojamo oraz Bezalin S.A., Befaszczot Sp. z o.o., a także PPG Polifarb Cieszyn S.A.

oprac. ek

Na zdjęciu prace konkursowe

 

Na zdjęciu posiedzenie jury

 

Na zdjęciu prace konkursowe
fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB