Nagroda dla filmu Podróżnik – Akcja Inteligencja

na zdjęciu mężczyzna w okularach kadr filmu

Film Podróżnik – Akcja Inteligencja, opowiadający o losach pochodzącego z Bielska Mariana Główki, otrzymał Nagrodę Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia na zakończonym 27 września w Gdyni 12. Festiwalu Filmowym Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci.

W tym roku o nagrody festiwalu walczyło ponad sto produkcji w pięciu kategoriach. Wśród nagrodzonych filmów znalazł się film Podróżnik – Akcja Inteligencja. To opowieść oparta na wspomnieniach bielszczanina Mariana Główki – nauczyciela i harcmistrza. Aresztowano go wiosną 1940 r. w ramach niemieckiej Akcji Inteligencja. Marian Główka trafił na tak zwane niemieckie listy śmierci za organizowanie polskiego harcerstwa na Śląsku. Przeszedł przez siedem obozów koncentracyjnych, w tym trzykrotnie przez KL Dachau. Wolność odzyskał w 1945 r., po 1.841 dniach spędzonych w niemieckiej niewoli.

Kanwą do napisania scenariusza filmu był pamiętnik Mariana Główki opracowany przez jego syna - dr. Zbigniewa Główkę. Dokument stanowi drugą część filmowej trylogii poświęconej niemieckim represjom wobec Polaków podczas II wojny światowej. Pierwsza - Listy śmierci. Akcja Inteligencja - przedstawia historię działań podejmowanych przez Urząd Bezpieczeństwa III Rzeszy i proces tworzenia tzw. list gończych Polaków, na których znaleźli się wszyscy patrioci mogący być przywódcami przyszłej konspiracji. W najbliższym czasie planowana jest realizacja trzeciej części filmu poświęconej polskim duchownym umieszczonym w KL Dachau.

Nagroda Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia (PEMC) przyznawana jest za szczególne ukazanie losów Europy XX wieku; w tym roku prezes PEMC Łukasz Kamiński przekazał ją na ręce Hanny Zofii Etemadi za film Podróżnik – Akcja Inteligencja. 
Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia została powołana w 2011 roku, jednym z 21 członków założycieli jest Instytut Pamięci Narodowej. Cele platformy to współpraca na rzecz rozpowszechniania wiedzy dotyczącej systemów totalitarnych i upamiętnianie ofiar zbrodniczych reżimów. Jednym z jej projektów, w którym uczestniczy IPN, jest Justice 2.0 – projekt powołania międzynarodowego mechanizmu rozliczenia zbrodni komunistycznych. Zarząd platformy jednogłośnie przychylił się do polskiej propozycji stworzenia trybunału o charakterze międzynarodowym, który zająłby się tym problemem.

opr. JacK 
 

na zdjęciu kolaż na którym jest postać mężczyzny w okularach walizka i kilku innych mężczyzn
kadr filmu