Nadzieja to podstawa 

Na zdjęciu uruchomienie dzwonu Katarzyna Gulczyńska i Agnieszka Gorgoń-Komor, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Wyjątkowe wydarzenie miało miejsce 21 czerwca w Bielskim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Na Oddziale Dziennym Katedry Onkologii przy ul. Stanisława Wyspiańskiego zawisł Dzwon życia. Wszystko dzięki Fundacji Pokonaj Raka. To 15. taki dzwon w Polsce. 

Pod osadzonym na ścianie dużym mosiężnym dzwonem, do serca którego doczepiony jest sznurek, widnieje tabliczka z napisem:
Dzwon Życia. Uderz trzy razy w Dzwon Życia i ogłoś swoje zwycięstwo. Leczenie zakończone. Wyruszam spełniać marzenia. Pokonaj raka – wygraj życie.

Każdy pacjent opuszczający mury BCO-SM będzie mógł uderzyć w ten dzwon i oznajmić światu, że odniósł zwycięstwo nad rakiem i jego leczenie dobiegło końca. Tym samym Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski dołączyło do grona szpitali, które pomagają pacjentom wygrywać z chorobą nowotworową.

Fundatorem Dzwonu Życia jest Fundacja Pokonaj Raka. Prezes fundacji Katarzyna Gulczyńska była obecna przy swoim dziele w szpitalu w Bielsku-Białej. 
- Koniec leczenia w szpitalu to świetny moment, żeby pacjent poczuł satysfakcję - że to już za nim, że wraca do rodziny, do bliskich, do swojej pasji. Bardzo duże znaczenie dźwięk tego dzwonu ma dla innych pacjentów, którzy wypełniają się nadzieją, że oni wkrótce też wprawią go w ruch – mówiła prezeska. 

Fundacja Pokonaj Raka wspiera przede wszystkim emocjonalnie, bo - zdaniem jej pracowników - w procesie leczenia ważna jest nie tylko terapia medyczna, ale także emocje, które towarzyszą pacjentowi od momentu usłyszenia diagnozy. 

Katarzynie Gulczyńskiej dziękował kierownik Oddziału Dziennego Katedry Onkologii dr n. med. Rafał Wiśniowski. 
- To jest bardzo miłe, przede wszystkim dla pacjentów. Sam fakt skończenia terapii wywołuje wiele emocji u pacjenta, a zakończenie całego procesu uderzeniem w dzwon to ciekawy pomysł – mówił. 

- Choroba nowotworowa to choroba przewlekła, a nie śmiertelna, i chociaż zwykle się tak kojarzy, to trzeba ją odczarować. Oczywiście są nowotwory, które gorzej rokują, ale jest nadzieja, a nadzieja powoduje, że człowiek dostaje skrzydeł i wierzy, że wyzdrowieje – mówiła obecna na uroczystości bielska senatorka RP, na co dzień lekarka BCO-SM Agnieszka Gorgoń-Komor.   

Podczas wspólnego zdjęcia odbyły się pierwsze próby użycia dzwonu i trzeba przyznać, że jego czysty, donośny dźwięk ma w sobie coś uzdrawiającego i potężnego. 

Emilia Klejmont 

 

Na zdjęciu dzwon