Na S1 trwają prace

Na zdjęciu droga fot. GDDKiA


Trwa budowa drogi z Bielska-Białej do Mysłowic. Na odcinku od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej droga przebiegać będzie po nowym śladzie. Po zakończeniu tej inwestycji w 2025 r. zmieni się całkowicie jakość podróżowania w regionie. 
O postępach pracy na przy budowie drogi ekspresowej S1 regularnie informuje w mediach społecznościowych Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Całe zadanie podzielono na cztery odcinki. Na dwóch - Oświęcim – Dankowice oraz Dankowice - Bielsko-Biała – trwa już realizacja zadania, natomiast w stosunku do odcinku Mysłowice-Bieruń i Bieruń-Oświęcim prowadzone są prace projektowe. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na koniec 2025 roku. 


Odcinek S1 Oświęcim – Dankowice o długości 15,2 km wykonuje konsorcjum firm PORR i Mota-Engil. Wartość umowy na projekt i budowę tej trasy to 989,7 mln zł. W ramach zadania wykonawca buduje m.in. dwujezdniową drogę ekspresową (po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas w każdym kierunku) oraz trzy węzły drogowe: Oświęcim, Wola, Brzeszcze. Powstaną także drogi towarzyszące drodze ekspresowej oraz drogi obsługujące tereny przyległe. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy.


Drugi odcinek, który jest w budowie, to S1 Dankowice - Bielsko-Biała. Ten 12-kilometrowy odcinek S1 pomiędzy Dankowicami a węzłem Suchy Potok w Bielsku-Białej realizuje konsorcjum firm Mirbud oraz Kobylarnia. Wartość kontraktu to ponad 586,7 mln zł. Wykonawca buduje m.in. dwujezdniową drogę ekspresową (po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas w każdym kierunku) oraz dwa węzły drogowe: Stara Wieś i Suchy Potok. Zadanie obejmuje budowę dróg towarzyszących drodze ekspresowej oraz obsługujących tereny przyległe. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w Miejsca Obsługi Podróżnych, Obwód Utrzymania Drogi, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy.


opr. JacK 


Na podstawie materiałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach. 
 

Na zdjęciu droga

 

Na zdjęciu droga

 

Na zdjęciu plakat