Mury do góry

Na zdjęciu budynek fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Prezydent Jarosław Klimaszewski 25 marca sprawdzał postępy prac na budowie zespołu 6 budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ulicach Wapiennej i Ludwika Solskiego w Bielsku-Białej.


- Patrząc na te mieszkania komunalne, standard ZGM-owski nam się podniósł. Co jest normalne, bo mamy XXI wiek. Powstanie tu ponad 200 mieszkań, dzisiaj możemy już oglądać pierwsze trzy modelowe. Za mniej więcej rok całość będzie służyła naszym mieszkańcom. Jak widomo, mieszkań komunalnych brakuje i mamy kolejkę oczekujących. Jednak ten kompleks plus 200 remontowanych rocznie pustostanów w znacznej mierze zaspokoją potrzeby mieszkańców spełniających określone warunki. To duży krok w przyszłość i pierwsza taka inwestycja w historii naszego miasta – mówił prezydent Jarosław Klimaszewski. - Przy tej budowie nie było łatwo. Jednak problemy są po to, aby je rozwiązywać. Przypomnijmy - pierwszy wykonawca po wybuchu wojny w Ukrainie zszedł z budowy. Wcześniej przesuwaliśmy realizację tej inwestycji, aby pozyskać na nią środki zewnętrze. Udało się nam zdobyć 55 mln zł. Na pewno bielszczan ucieszyło, że nie musieliśmy całości wykładać z naszego budżetu - dodał prezydent. 


Teraz prace postępują zgodnie z harmonogramem, a ich zakończenie planowane jest na maj 2025 r. 
Wartość inwestycji to 95.792.129,85 zł. Zaawansowanie finansowe jest na poziomie 55.442.000,47 zł, czyli 59,87 proc. Wkład własny został poniesiony w pełni, teraz działa dofinansowanie z BGK. 


- W pierwszym bloku zakończyły się prace przy elewacji i mamy już trzy mieszkania przygotowane w zaplanowanym stanie docelowym. Potem, po przekazaniu inwestorowi, będą je wykańczać najemcy – informował kierownik robót z firmy Wodpol Piotr Komraus.  


Oto raport z budowy 6 budynków mieszkalnych przy ul. Solskiego i ul. Wapiennej:


Budynek nr 1 - ogólne zaawansowanie na poziomie 82 proc. Stan surowy zamknięty zakończony, trwają prace na elewacji – pozostało do wykonanie tynkowanie (85 proc.). Zakończono montaż instalacji wewnętrznych, tynkowanie ścian i sufitów oraz wylewki w mieszkaniach. Trwają prace wykończeniowe w mieszkaniach: malowanie, układanie płytek oraz podłóg (20 proc.) oraz prace związane z białym montażem elektrycznym i sanitarnym (15 proc.).


Budynek nr 2 - ogólne zaawansowanie na poziomie 72 proc. Stan surowy zamknięty w trakcie. Trwają prace wykończeniowe na dachu (80 proc.) oraz elewacji (70 proc.). Zakończono montaż instalacji wewnętrznych, tynkowanie ścian i sufitów, wylewki w mieszkaniach oraz w częściach wspólnych są w trakcie (70 proc.). Stolarka okienna i drzwiowa zewnętrzna na ukończeniu (95 proc.).


Budynek nr 3 - ogólne zaawansowanie na poziomie 50 proc. Stan surowy zamknięty w trakcie. Trwają prace wykończeniowe na dachu (70 proc.). Zakończono montaż instalacji wewnętrznych. Trwa tynkowanie ścian (35 proc.) i sufitów (35 proc.), wylewki w mieszkaniach jeszcze nie rozpoczęte. Montaż stolarki okiennej na ukończeniu (90 proc.). 


Budynek nr 4 - ogólne zaawansowanie na poziomie 78 proc. Stan surowy zamknięty zakończony, trwają prace na elewacji – pozostało do wykonanie tynkowanie (90 proc.). Zakończono montaż instalacji wewnętrznych, tynkowanie ścian i sufitów oraz wylewki w mieszkaniach. Rozpoczęto malowanie w mieszkaniach (5 proc.). 


Budynek nr 5 - ogólne zaawansowanie na poziomie 4 proc. Stan surowy zamknięty w trakcie (30 proc.) – na ukończeniu poziom garaży. Zakończono prace przy palowaniu wokół budynku. 


Budynek nr 6 - ogólne zaawansowanie na poziomie 39 proc. Stan surowy zamknięty w trakcie. Trwają prace na dachu przy konstrukcji i poszyciu (75 proc.). Zakończono montaż instalacji wewnętrznych. Rozpoczęto tynkowanie ścian i sufitów (10 proc.). Trwa montaż stolarki okiennej (10 proc.)

Obecnie trwa zagospodarowywanie terenu (25 proc.). Prace odbywają się na wielu frontach jednocześnie: mury oporowe, instalacje sanitarne zewnętrzne, podbudowy pod drogi i chodniki (15 proc.). 

Przypomnijmy podstawowe dane dotyczące powstającego osiedla w statystyce:


Liczba budynków: 6
Łączna liczba mieszkań na całym osiedlu: 205 (w tym 31 mieszkań dla osób niepełnosprawnych)
Łączna liczba komórek lokatorskich: 220
Łączna liczba miejsc parkingowych zewnętrznych: 168 (w tym 37 dla osób niepełnosprawnych)
Łączna liczba garaży indywidualnych: 93
Łączna powierzchnia użytkowa mieszkań netto: 9302,14m2
Łączna powierzchnia użytkowa netto : 15 302,58m2
Łączna powierzchnia całkowita : 19 076,60m2
Łączna powierzchnia zabudowy: 3 930,20m2
Łączna kubatura: 60 355,30m3
Drogi dojazdowe
Chodniki i dojścia do budynków
Miejsca składowania odpadów
Nasadzenia i zieleń
Boisko wielofuncyjne 
Dwa place zabaw 
Świetlica dla dzieci oraz klub seniora
Tereny rekreacyjne

JacK