Mural w sercu dwumiasta

na zdjęciu malowany mural fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Do końca zbliżają się prace nad muralem, który powstaje tuż obok Ratusza, na budynku przy pl. Ratuszowym 7 w Bielsku-Białej. Odsłonięcie wielkoformatowego dzieła rozpocznie 27 sierpnia inaugurację Dni Bielska-Białej – jubileuszu połączenia obu miast.

I właśnie do idei połączenia przed 70 laty Bielska i Białej nawiązuje tematyka muralu. Jego autorem jest artysta – Wojciech Kołacz – działający pod pseudonimem Otecki. Oteckiego interesują miejskie legendy, dlatego na ścianie szczytowej kamienicy przy pl. Ratuszowym 7 wykonuje dzieło, które odwołuje się do miejskiej symboliki. Stylistyka muralu inspirowana jest sgraffito Jana Zippera z lat 60. XX wieku widniejącym na ścianie Teatru Lalek Banialuka, starymi pocztówkami i lokalną sztuką ludową oraz kolorystyką sąsiednich budynków.

Mural przedstawia spersonifikowaną rzekę Białą, którą obejmują dwie postaci symbolizujące Bielsko i Białą. Towarzyszą im elementy z heraldyki obu miast – lilie i róże. Artysta podkreśla w ten sposób wagę rzeki, będącej źródłem życia, wokół której powstały niegdyś dwie osady, a później miasta, oraz rzeki, która kiedyś stanowiła granicę pomiędzy miastami i państwami, a dzisiaj przepleciona mostami, staje się elementem łączącym różne kultury, historie i tradycje.

Wojciech Kołacz na co dzień zajmuje się grafiką warsztatową i ilustracją. Ingeruje swoimi działaniami w przestrzeń miejską. Maluje murale, umieszcza prace papierowe wykonywane tradycyjnymi technikami, przykleja niewielkie rzeźby. Wszystkie te działania są sposobem subtelnego wpisywania się w żywą tkankę miasta. Jego dzieła stanowią swoistą reinterpretację ludowych podań, mitów i baśni o charakterze ponadczasowym. Artysta jest absolwentem grafiki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prowadzi zajęcia z grafiki w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu. Stworzył niewielką pracownię serigrafii. Jego murale można podziwiać w Polsce i wielu innych krajach na świecie (USA, Finlandia, Holandia, Francja).

Mural jest realizowany w ramach projektu oBBraz miasta #7, organizowanego przez Galerię Bielską BWA i Fundację Galerii Bielskiej. Jego uroczyste odsłonięcie odbędzie się 27 sierpnia o godzinie 18.00. Będzie to pierwszy punkt obchodów świętowania Dni Bielska-Białej – 70-lecia połączenia obu miast. Tego samego wieczoru na placu przez Ratuszem odbędzie się koncert Lady Pank & support Pociąg Rock’n’Roll. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. 

Program Dni Bielska-Białej znajduje się na stronach: DniBB | Urząd Miejski w Bielsku-Białej (bielsko-biala.pl) i Wydarzenia (pelnakultura.info)

W dniu odsłonięcia mural będzie pięknie podświetlony.

oprac. ek