Mural plus tabliczka

Na zdjęciu tabliczka przy jednym z murali fot. Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej

Bielskie murale wzbogaciły się o tabliczki informacyjne umieszczone bezpośrednio na każdym z nich. Przeczytamy na nich treści dotyczące autorów, tytułów czy roku powstania. Obecnie w Bielsku-Białej mamy 24 murale. Każdy z nich został już opatrzony tabliczką.

Do tej pory wszyscy zainteresowani bielskimi muralami mogli zaczerpnąć wiedzy na ich temat z wydanego przez Wydział Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej przewodnika, w wersji papierowej i on-line oraz mapy tematycznej, jak również ze strony internetowej Galerii Bielskiej BWA - inicjatora i koordynatora realizacji większości murali w mieście.

Zaprojektowane i zamontowane pod koniec 2020 roku tabliczki powstałe dzięki współpracy Wydziału Promocji Miasta z Galerią Bielską BWA, promują systematycznie rozwijany szlak bielskich murali; zawierają informacje o ich autorach, tytułach czy roku powstania. Można się z nich dowiedzieć, w ramach jakiego projektu powstały i jakie instytucje oraz firmy były zaangażowane w ich realizację.
Bardzo ważnym elementem każdej tabliczki jest kod QR, który po zeskanowaniu smartfonem przeniesie zainteresowanego na stronę internetową Galerii Bielskiej BWA, odnosząc do konkretnych podstron, zawierających bardziej rozbudowane treści na temat poszczególnych murali.

Bielskie murale zostały wykonane przez znanych streetartowców z Polski i zagranicy, zawsze były miłą niespodzianką dla bielszczan i odwiedzających miasto turystów; potrafiły zaskoczyć swą formą, kolorystyką, lokalizacją czy tematyką – choć ta ostatnia zawsze oscylowała wokół ważnych dla miasta tematów historycznych, etnograficznych czy ekologicznych, nadając im często szerszy, uniwersalny wymiar.

oprac. ek