Moja siła to rodzina

Na zdjęciu osoby podpisujące umowę Na zdjęciu naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej UM Ewa Swatek, ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak; fot. materiały własne

Bielsko-Biała znalazło się w gronie trzydziestu jeden gmin z całej Polski, które otrzymały pieniądze na realizację projektu Moja siła to rodzina w ramach ministerialnego konkursu Wygrana Rodzina. Nabór ruszy jeszcze w marcu. Piętnaście rodzin dotkniętych ubóstwem i wykluczeniem społecznym otrzyma szeroki wachlarz szkoleń i warsztatów.

Podpisanie umów z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej reprezentowanym przez ministrę Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz odbyło się dziś w Toruniu. Dokument ze strony naszego miasta podpisał zastępca prezydenta Adam Ruśniak, towarzyszyła mu naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Ewa Swatek. Wartość projektu to 2.970.363,62 złotych. Miasto Bielsko-Biała otrzymało 100 procent dofinansowania.

- To bardzo intensywny, ale też atrakcyjny program dla rodzin, który częściowo będzie realizowany podczas rodzinnych wyjazdów w okresie letnim i zimowym. Wszelkie elementy są bezpłatne dla uczestników. Celem jest zatrzymanie dziedziczenia biedy, wyposażenie rodziny w praktyczną wiedzę – mówi zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak.

Nabór rodzin do projektu realizowanego przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i bielski oddział Towarzystwa Psychoprofilaktycznego w ramach funduszy europejskich dla rozwoju społecznego zacznie się w marcu.

Celem głównym projektu jest zmniejszenie transmisji biedy i wykluczenia społecznego poprzez zastosowanie zintegrowanego i kompleksowego wsparcia dla piętnastu rodzin i ich najbliższego środowiska, u których występuje problem dziedziczenia biedy, zamieszkujących zdegradowane społecznie i fizycznie tereny Bielska-Białej – ujęte w gminnym programie rewitalizacji.

Rodziny zakwalifikowane do projektu otrzymają szeroki wachlarz szkoleń i warsztatów. Będą to warsztaty z komunikacji, warsztaty Bezpieczny dom – niwelowanie przemocy domowej, z planowania przyszłości, Asertywny rodzic, z pierwszej pomocy, z edukacji finansowej, edukacja dla zdrowia psychicznego oraz Akademia Rozwoju Talentów (indywidualne dopasowanie zajęć pozalekcyjnych dla dzieci czy doradztwo dostosowane do potrzeb konkretnych rodzin).

Na zakończenie projektu rodziny otrzymają bon o wartości 5.000 złotych z przeznaczeniem na zakup mebli czy na przykład na sfinansowanie specjalistycznego kursu.

ek