To miejsce jest super

Na zdjęciu dziewczynka w parku fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

- Najlepszy park w Bielsku, superprzestrzeń dla dzieci i dorosłych – mówią zagadnięci o opinię na temat parku Szósty zmysł jego użytkownicy. Zmodernizowany park przy ul. Zielonej jest otwarty od początku czerwca br. Każdego dnia odwiedzają go tłumy najmłodszych bielszczan z rodzicami.

Wielu rodziców z dziećmi przychodzi tu codziennie, są też tacy, którzy przyjeżdżają do Bielska-Białej z okolicznych miejscowości specjalnie po to, aby ich pociechy mogły pobawić się w parku przy ul. Zielonej. I są zachwyceni.
- Przyjechaliśmy specjalnie z Bujakowa – mówi mama dziewczynek, które akurat zjeżdżają na tyrolce. - U nas są tylko małe place zabaw, a tu jest taki wybór urządzeń i różnorodność, a do tego jest bezpiecznie – dodaje.

Wielu odwiedzających park podkreśla, że infrastruktura i kolory to nie wszystko. Dla nich ważne jest też to, że w parku zostało tak dużo drzew, które dają cień i wytchnienie w upały. Istotna jest też dostępna dla wszystkich toaleta w pobliskim pawilonie. To wszystko czyni to miejsce kompletnym – podkreślają mamy.

- Mamy w mieście bardzo fajną przestrzeń dla dzieci i dorosłych, jest bardzo kolorowo, każdy znajdzie coś dla siebie – wtóruje innym kolejna użytkowniczka parku. - Jesteśmy tu trzeci raz, a nie mieszkamy blisko, więc przyjeżdżamy specjalnie. Jest tu dużo drzew, dzięki czemu słońce nie pali, dużo zieleni, co sprawia, że jest przyjemnie. Można tu bardzo fajnie spędzić czas – dodaje.

Są też tacy, którzy wskazują, że przydałaby się w parku jeszcze jedna huśtawka dla małych dzieci, bo do istniejącej ciągle jest kolejka, czy zabezpieczenie dla kamieni, którymi wysypane są przestrzenie wokół drzew, bo dzieci rozrzucają je wszędzie, a później boleśnie depczą po nich bosymi stopami.

Z integracyjnego placu zabaw przy ul. Zielonej w Bielsku-Białej najmłodsi mogą korzystać od początku czerwca br. Inwestycja powstała w ramach zadania Aktywne Przestrzenie – Rewitalizacja Terenów Miejskich w Bielsku-Białej. Projekt parku stworzyli bielscy architekci Zofia i Piotr Wawrzeńczykowie. Za prawie 5.800.000 zł park zrewitalizowała lubelska firma Garden Designers Sp. z o.o. Sp. k.

Realizacja projektu polegała na przebudowie istniejącego ogrodu jordanowskiego – miejsca zarośniętego chaszczami, z niekompletnymi ławkami i zaniedbanymi alejami - na integracyjny plac zabaw Szósty zmysł na powierzchni ponad 6 tys. m kw., budowie zadaszenia mieszczącego budynek pawilonu parkowego z letnim ogródkiem oraz rozbudowie oświetlenia. Podstawowym założeniem integracyjnego placu zabaw była idea zaangażowania w te same zabawy dzieci w pełni sprawnych i dzieci o upośledzonej sprawności. Najmłodsi, aby rozwijać swoje umiejętności poznawcze, motoryczne i społeczne powinny uczestniczyć, w miarę swoich możliwości, w tych samych zabawach, wykorzystując do tego wszystkie posiadane zmysły. Dlatego powstał tam Muzyczny plac zabaw – miejsce do poznawania i odczuwania dźwięków, a także tworzenia muzyki na bębenkach, dzwonkach, dzwonach lirowych czy cymbałach - oraz instalacja Zielony liść – ścianka i dywan z donic betonowych obsadzonych roślinami ozdobnymi.

Park to także plac zabaw dla dzieci młodszych, plac zabaw dla dzieci starszych i plac zabaw gimnastycznych oraz piaskownica i skałka wspinaczkowa. Znalazło tam swoje miejsce również wielofunkcyjne boisko, m.in. do koszykówki i siatkówki oraz niewielka trzytorowa bieżnia lekkoatletyczna. Warto dodać, że teren wokół wielu urządzeń parkowych na poszczególnych placach zabaw został pokryty bezpieczną nawierzchnią poliuretanową, która świetnie amortyzuje upadki i - co podkreślają rodzice - czyni to miejsce bardzo bezpiecznym.

Emilia Klejmont