Miasteczko Zdrowia na Silver Silesia

Na zdjęciu lekarz wykonuje badanie - bada dłonie fot. organizatorzy

Lekarze z dwunastu śląskich szpitali będą udzielać porad w Miasteczku Zdrowia podczas targów Silver Silesia 2022, które od 13 do 15 czerwca odbędą się w Bielsku Białej.

- Na imprezie adresowanej do seniorów nie może zabraknąć akcentu medycznego, bo w ciągu ostatnich dwóch lat, przez pandemię, kontakt z lekarzami był utrudniony – mówi dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego Grzegorz Baranowski.

Miasteczko stanie tuż obok hali pod Dębowcem, a swoje stoiska 13 i 14 czerwca wystawią Wojewódzki Szpital Chorób Płuc w Wodzisławiu Śląskim, Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, Śląskie Centrum Rehabilitacji i Prewencji w Ustroniu, Szpital Kolejowy w Wilkowicach -Bystrej, Beskidzki Zespół Leczniczo-Rehabilitacyjny Szpitala Opieki Długoterminowej w Jaworzu, Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Śląskie Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji w Ustroniu, Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe w Rabce Zdroju, Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji Repty i Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu.

Oferta - z jaką przyjadą na Silver Silesia 2022 szpitale, których organem założycielskim jest samorząd województwa śląskiego - jest bardzo zróżnicowana. Porad udzielą m.in. dietetycy, urolodzy, pulmonolodzy, diabetolodzy, fizjoterapeuci, ortopedzi.

Będą m.in. porady w zakresie rehabilitacji po COVID-19. Chętni wykonają badanie podoskopem stóp wykrywające nieprawidłowości obciążenia stóp, zalecane chorym na cukrzycę i reumatoidalne zapalenie stawów. Będzie można też przeprowadzić badanie wskaźnika ABI – umożliwiające wykrycie miażdżycy w aorcie oraz tętnicach kończyn dolnych. Medycy podpowiedzą również, jak pacjenci chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i astmę mają prawidłowo użytkować inhalatory oraz jak interpretować wyniki badań. Nie zabraknie porad dotyczących leczenia ran przewlekłych.

Przypomnijmy, hasłem tegorocznej konferencja i targów adresowanych do seniorów Silver Silesia 2022 jest Senior jako konsument wpływający na rozwój gospodarki.
- Targi mają promować przedsiębiorców, którzy kierują się zasadami etyki i uczciwości wobec ludzi starszych – podkreśla Grzegorz Baranowski.

W konferencji udział wezmą naukowcy, politycy oraz przedstawiciele instytucji realizujący politykę senioralną w środowiskach lokalnych. Jednym z prelegentów będzie ekonomista i gerontolog, współtwórca uniwersytetów trzeciego wieku prof. Piotr Błędowski. Z kolei ekonomistka, znawczyni zagadnień polityki społecznej prof. Aldona Frączkiewicz-Wronka poprowadzi jeden z paneli dyskusyjnych.

W ciągu trzech dni w hali pod Dębowcem zaprezentują się także artyści działający na co dzień w klubach seniora i uniwersytetach trzeciego wieku.

Seniorzy powyżej 60. roku życia będą mogli udać się na imprezę transportem zapewnionym przez władze Bielska-Białej. Pomiędzy halą pod Dębowcem a Dworcem PKP kursować będą autobusy linii 7 i 8.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, członek Zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała i prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.