Koperty życia Caritas

Na zdjęciu starszy pan z kopertą życia fot. Caritas diecezji bielsko-żywieckiej

Pod koniec maja do 20 tys. starszych podopiecznych Caritas diecezji bielsko-żywieckiej trafią Koperty życia Caritas. To już druga odsłona akcji, która ma w krytycznych sytuacjach ułatwić służbom medycznym dostęp do danych o zdrowiu seniorów potrzebujących pomocy.

Koperta życia Caritas zawiera kartę z podstawowymi i aktualnymi danymi na temat seniora. Na karcie są zapisane jego personalia, numer PESEL, grupa krwi, informacje o uczuleniach, przebytych chorobach, przyjmowanych lekach, a także dane kontaktowe bliskiej osoby, którą należy powiadomić w sytuacji nagłego zagrożenia.

Poza kartą informacyjną, w pakiecie Koperty życia Caritas znajdują się też: foliowe zabezpieczenie karty, naklejka na lodówkę informująca, że tu znajduje się Koperta życia Caritas oraz wizytówka do portfela z miejscem na podstawowe informacje – na wypadek, gdyby służby medyczne trzeba było wezwać na ulicy, poza miejscem zamieszkania seniora. W domu Koperta życia Caritas umieszczana jest w lodówce – w miejscu łatwo dostępnym dla ratowników.

Każdy senior posiadający Kopertę życia Caritas powinien pamiętać, aby na bieżąco aktualizować dane o swoim stanie zdrowia zawarte w karcie informacyjnej.

Warto również samemu zadbać o swoich seniorów i wykonać dla najbliższych takie koperty. To niewiele kosztuje, a może uratować życie. 

Na stronie Caritas diecezji bielsko-żywieckiej został umieszczony wzór Koperty życia Caritas do samodzielnego wydrukowania:
http://caritas.bielsko.pl/2021/05/24/koperta-zycia-caritas-pomaga-seniorom-i-medykom/

oprac. JacK 

Na zdjęciu koperta życia

 

Na zdjęciu koperta życia