Kopernik historią stoi

na zjdęciu laureaci fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Nagrody najlepszym znawcom historii miasta i regionu wśród uczniów wręczono 14 listopada w sali sesyjnej bielskiego Ratusza. Wyłonił ich konkurs pod nazwą: Dziedzictwo kulturowe regionu — Konkurs wiedzy o Bielsku-Białej edycja 2022 zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, najstarszą organizację pozarządową w Bielsku-Białej.

- Gratuluje wam zaangażowania i wiedzy o naszym mieście, której nie posiada niestety zwykły mieszkaniec miasta. Ten konkurs jest niezwykle ważny, gdyż mamy historię, która jest niezwykle ciekawa. Różnorodność, skomplikowanie nakładanie się na siebie wątków różnych nacji i religii - sprawiają, że działy się tutaj różne rzeczy i nie zawsze mieszkańcy po różnych stronach rzeki Białej patrzyli na siebie życzliwie. To skomplikowanie, które na początku onieśmiela, jest niezwykłym atutem, sprawiającym, że odkrywanie naszych dziejów może być pasjonującą przygodą - mówił podczas podsumowania konkursu prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, który wręczył laureatom nagrody.

W tym roku bielski konkurs historyczny zorganizowano już po raz 37. Wzięło w nim udział 18 szkół z Bielska-Białej - 10 podstawowych i 8 średnich. W eliminacjach wewnątrzszkolnych we wrześniu br. uczestniczyło 171 uczniów - 77 w szkołach podstawowych i 94 w średnich. Spośród nich wybrano 48 uczestników etapu pisemnego - 25 ze szkół podstawowych i 23 ze szkół średnich - który przeprowadzony został 21 października w Bielskiej Szkole Przemysłowej. Po 5 najlepszych uczestników z każdego typu szkół brało udział w finale ustnym 28 października w BSP. Dziesiątka finalistów to młodzi ludzie najlepiej znający historię i kulturę Bielska-Białej.

- Z dzisiejszych podstaw programowych nauczanie wiedzy o regionie zostało niemal w całości wyrugowane. Tym bardziej należy docenić zaangażowanie wielu nauczycieli oraz dyrekcji szkół w dzieło budzenia świadomości regionalnej i zainteresowania dziejami naszego miasta - mówił organizator konkursu dr Rafał Butor. - Świadomość, że wśród młodzieży naszych szkół mamy tak wielu młodych ludzi, dla których życie naszej małej ojczyzny nie jest obojętne, nastraja wyjątkowo optymistycznie. To oni będą w przyszłości budować dobrobyt naszego miasta. Oby ich entuzjazm i zaangażowanie nie osłabły. Należy mieć nadzieję, że nie będą jedynie mieszkańcami naszego miasta, ale świadomymi swojej roli obywatelami społeczności lokalnej Bielska-Białej - dodał historyk.

Oto laureaci tegorocznego konkursu historycznego

szkoły podstawowe
I miejsce Wiktoria Nieć, Szkoła Podstawowa nr 13
II miejsce Agata Pawlas, Szkoła Podstawowa nr 13
III miejsce Maja Piecha, Szkoła Podstawowa nr 13
IV miejsce Dorota Kosek, Szkoła Podstawowa nr 18
V miejsce Kajetan Kleczewski, Szkoła Podstawowa nr 9

szkoły średnie
I miejsce Michał Englert, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika
II miejsce Wiktoria Warot, I LO
III miejsce Martyna Łoboz, I LO
IV miejsce Martyna Mazur, Zespół Szkół EkonomicznychV miejsce Patrycja Dec, Zespół Szkół Ekonomicznych

Tegoroczne zmagania konkursowe w kategorii szkół średnich, dodajmy już po raz drugi, wygrał uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika Michał Englert. Zapytaliśmy go, co jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w tym niełatwym konkursie.

- W konkursie historycznym biorę udział od 6 klasy, czyli ten konkurs był moim szóstym. Raz ze względu na pandemię konkurs się nie odbył. Tak naprawdę, to cały czas uczę się czegoś nowego o tym mieście. Idąc przez miasto na przykład, przykuwa moją uwagę jakiś budynek i zaczynam szukać informacji o nim. Śledzę na bieżąco wszystkie nowinki, publikacje i po prostu interesuję się wszystkim, co jest związane z historią miasta - mówił zwycięzca tegorocznego konkursu w kategorii szkół średnich Michał Englert z I LO.

JacK

na zdjęciu prezydent z historykami

 

na zdjęciu laureatka

 

na zdjęciu laureat

 

na zdjęciu prezydent
zdjęcia: Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB