Kolejny elektryk

Na zdjęciu testowany Solaris Urbino 12 Electric fot. Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej

Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej testuje kolejny autobus elektryczny. To Solaris Urbino 12, który przez blisko dwa tygodnie będzie poruszał się na liniach komunikacyjnych numer 6, 7, 8, 12, 21 oraz 28.

Jak informuje Miejski Zakład Komunikacyjny, autobus elektryczny wyposażony jest w baterie o pojemności 240 kWh, podzielone na 6 pakietów – znajdują się one z tyłu autobusu i na dachu. Ładowanie może odbywać się standardowo przez gniazdo plug-in lub przez pantograf.

Dodatkowo, co szczególnie istotne w dobie epidemii, w solarisie zastosowano nowatorskie siedzenia oraz poręcze wykonane ze specjalnego stopu miedzi. Dzięki temu powierzchnie, których dotykają setki pasażerów, mają właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne.

Ciekawym, rzadko spotykanym dotąd w Polsce rozwiązaniem, jest umiejscowienie siedzeń naprzeciwko drugich drzwi i przeniesienie miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich oraz pasażerów z wózkami dziecięcymi z prawej strony drugich drzwi.

Jest to już czwarty ekologiczny pojazd testowany przez bielski Miejski Zakład Komunikacyjny. W przyszłości te doświadczenia pozwolą firmie podjąć decyzje dotyczące wymiany części floty. Zobowiązuje MZK do tego ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 11 stycznia 2018 r. Na podstawie jej zapisów 30 proc. taboru miejskich autobusów będzie musiało być zeroemisyjnych.

opr. JacK