Kolędnicy promowali 51. Żywieckie Gody

Na zdjęciu korowód promujący Żywieckie Gody fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

2 stycznia korowód promujący 51. Żywieckie Gody, czyli Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych, zaprezentował się mieszkańcom Bielska-Białej. Blisko 50-osobowa grupa dziadów przeszła ulicami naszego miasta, przedstawiając beskidzkie zwyczaje kolędnicze.

Przed budynkiem Ratusza uczestnicy korowodu spotkali się z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim i złożyli noworoczne życzenia mieszkańcom naszego miasta. W imprezie udział wziął również burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Zapytaliśmy prezydenta Jarosława Klimaszewskiego, czy pojawienie się kolędników z Żywca na ulicach Bielska-Białej to import nowej tradycji.

– Jesteśmy z Żywcem w jednym subregionie. Dobrze jest poznawać sąsiadów. Każdy ma swoje uwarunkowane historycznie tradycje, warto je poznawać i wymieniać się doświadczeniami, bo to jest piękne i ubogacające - podkreślał Jarosław Klimaszewski.

Barwny korowód kolędniczy pojawił się się m.in. na placu Chrobrego i przed Ratuszem. Kolędnicy zaprezentowali próbkę tańców góralskich i popisywali się techniką strzelania z bata.

Grupę Dziadów tworzą ciekawe postaci, a wśród nich: Diabły – Czerwony i Czarny, Kominiarz, Druciarz, Cyganka, Cygan, Żyd, Sznurkarz (Macidula), Śmierć, Komendant, Pani Młoda, Pan Młody, Niedźwiedzie, Konie, Pachołki do koni, Ksiądz, Dziad, Dziadówka, i Baciarze. Ich występom akompaniuje orkiestra. Według wierzeń, wysmarowanie przez kominiarza sadzą ma przynieść szczęście, zaś trzaskające baty odpędzają złe duchy.

Żywieckie Gody to impreza niezwykle barwna. Jest głęboko zakorzeniona w ludowej tradycji i każdego roku ściąga do Żywca i Milówki dziesiątki grup kolędniczych. Poprzez korowód, który przeszedł ulicami Bielska-Białej organizatorzy Żywieckich Godów zachęcali bielszczan, by wybrali się do Żywca i Milówki na styczniową imprezę.

Koncert laureatów 51. Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody 2020 Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaplanował 26 stycznia o godz. 17.00 w bielskim Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz przy ul. Juliusza Słowackiego 17. Na scenie Kubiszówki zaprezentują się grupy kolędnicze i obrzędowe z Żywiecczyzny, Beskidu Śląskiego i okolic Babiej Góry.

JacK