Klimatyczne Bielsko-Biała

Na zdjęciu uczestnicy konkursu fot. Emilia Klejmont / Wydział Prasowy UMBB

Finał 14. edycji konkursu Szanuj energię, chroń klimat pod hasłem Klimatyczne Bielsko-Biała odbył się 14 czerwca w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Wydarzenie organizowane przez Wydział Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej ściągnęło w mury BCK ponad 300 uczniów i nauczycieli z całego miasta. To uczestnicy konkursu, którzy przez osiem miesięcy wykonywali różne zadania, aby mieć ekologię w małym paluszku.

Konkurs jest jednym z dwóch - obok Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii - filarów organizowanej przez wydział kampanii Bielsko-Biała chroni klimat. Jego wyniki już zostały ogłoszone podczas festiwalu, ale wręczenie nagród zawsze odbywa się oddzielnie. W tym roku właśnie w BCK.

Tegoroczna edycja konkursu składała się z pięciu kategorii, dostosowanych do różnych grup wiekowych: przedszkoli, szkół podstawowych (klasy 1-3, 4-6, 7-8) oraz szkół ponadpodstawowych. Konkurs trwał osiem miesięcy, a zadania w każdej kategorii obejmowały:
wycieczkę ekologiczną,
udział w ekologicznych zajęciach edukacyjnych – przeprowadzanych przez nauczyciela, partnera kategorii konkursowej lub w Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza;
wykonanie plakatu – uczestnicy tworzyli plakaty jako Ambasadorzy Klimatu, prezentując swoje indywidualne zobowiązania lub działania proekologiczne;
wykonanie pracy konkursowej – zadania adekwatnego do kategorii wiekowej.

W konkursie wzięły udział 84 placówki oświatowe, w tym przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. W działania konkursowe zaangażowało się blisko 100 nauczycieli koordynatorów oraz wielu nauczycieli opiekunów. W zajęciach i warsztatach przeprowadzonych przez partnerów konkursu uczestniczyło ponad 4.000 dzieci i młodzieży.

- Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za ich ogromny wysiłek edukacyjny i twórczy oraz za pomysłowość w kreowaniu różnorodnych zajęć i wycieczek. Dzięki Wam ten konkurs nie tylko edukuje, ale także inspiruje do działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska. Tegoroczny finał konkursu Szanuj energię, chroń klimat był wyjątkowy. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie, które przyczyniły się do sukcesu tego wydarzenia. Razem możemy działać na rzecz lepszego, bardziej ekologicznego świata! – przekonują organizatorzy.

Konkurs Szanuj energię, chroń klimat organizowany jest przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Wydział Ochrony Środowiska i Energii we współpracy z Wydziałem Gospodarki Odpadami oraz partnerami merytorycznymi.

oprac. ek