Karetka dla studentów

Na zdjęciu budynek fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

Studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego zyskali karetkę, która pozwoli im lepiej przygotować się do pomaganiu potrzebującym w rzeczywistych warunkach. 

9 lutego Bielskie Pogotowie Ratunkowe przekazało na potrzeby kształcenia ratowników medycznych w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim w pełni wyposażoną karetkę. Stosowne porozumienie w tej sprawie podpisali rektora UBB prof. Jacek Nowakowski z dyrektorem BPR Wojciechem Waligórą. 

W dokumencie obie instytucje zadeklarowały zamiar współpracy badawczo-dydaktycznej pomiędzy Katedrą Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego a Bielskim Pogotowi Ratunkowym. Współpraca dotyczyć będzie rozwoju ratownictwa medycznego na Podbeskidziu i obejmować m.in.
•    wspólną realizację szkoleń i konferencji naukowych,
•    wspólną organizację mistrzostw w ratownictwie medycznym,
•    prowadzenie badań naukowych z zakresu medycyny naukowej i ratownictwa medycznego. 
Działania te będą miały na celu doskonalenie dydaktyki studentów kierunku Ratownictwo medyczne oraz poprawę jakości medycznych świadczeń ratunkowych udzielanych przez personel Bielskiego Pogotowia Ratunkowego mieszkańcom Bielska-Białej i powiatu bielskiego. W ramach współpracy BPR udostępniło uczelni na czas nieokreślony w pełni wyposażoną, nowoczesną karetkę, która posłuży do zajęć praktycznych studentów kierunku Ratownictwo medyczne.

Rektor UBB prof. Jacek Nowakowski wyraził wielką radość z jeszcze większego zacieśnienia współpracy z pogotowiem. 

- To nie jest forma tylko przekazania ambulansu, ale wniesienia swojego wkładu do wspólnego projektu, gdyż ten projekt będzie działał w dwie strony. Szkoli się tutaj kadra, która w dużej mierze zasila później nasze pogotowie. Chcemy też skorzystać z wiedzy i doświadczenia naukowców tutaj pracujących, ażeby szkolić i doszkalać nasz personel. Co przełoży się na jeszcze większe bezpieczeństwo naszych pacjentów. Wspólnie z uczelnią będziemy chcieli wprowadzić obsadę trzyosobową, podobnie chcemy do wszystkich karetek wprowadzić analizatory parametrów krytycznych. To są rzeczy, które pozwolą ratownikom jeszcze szybciej ocenić stan pacjenta już na miejscu i wdrożyć leczenie - podkreślił dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego Wojciech Waligóra. 

- Pomysł na taką współpracę zrodził się już dawno i tak na dobrą sprawę jest podsumowaniem dotychczasowej naszej współpracy pomiędzy Bielskim Pogotowiem Ratunkowym a Uniwersytetem Bielsko-Bialskim. Chcemy w ten sposób dodać do tego modelu edukacyjnego dużo praktyki. Karetka jest takim bezpośrednim przedłużeniem tego, czego oni się tutaj uczą teoretycznie, na rzeczywistość praktyczną. Podczas zajęć będą mogli zobaczyć, jak wygląda praca w ambulansie - informował prodziekan ds. studenckich dr n. o zdr. Tomasz Ilczak. - Manekin w środku i zajęcia symulacyjne wykonywane tak jak w warunkach rzeczywistych. Dodatkowo analizatory parametrów krytycznych, pozwolą ratownikom po konsultacji z lekarzem wdrożyć już tam na miejscu właściwe leczenie. Diagnostyka przedszpitalna będzie szybsza i dokładniejsza – dodał prodziekan.

W tym momencie na pierwszym roku studiów na Wydziale Nauk o Zdrowiu UBB szkolącym ratowników medycznych uczy się 45 studentów, a na roku dyplomowym ok. 30 osób. 
Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UBB prof. Rafał Bobiński zakłada, że w nieodległej przyszłości uniwersytet będzie szkolił fizjoterapeutów i dietetyków. Podkreśla, że mieszkamy w regionie, gdzie ludzie uprawiają wzmożoną aktywność sportową, a co za tym idzie zdarza się spora liczba urazów i potrzeba coraz więcej osób, które potrafią w tej sytuacji pomóc. 

JacK  

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu ambulans

 

Na zdjęciu ambulans

 

Na zdjęciu ambulans

 

Na zdjęciu ambulans