Kalendarz na rocznicę

Na zdjęciu okładka kalendarza przygotowanego przez przedszkolaków fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Swoją cegiełkę do uczczenia 70. rocznicy połączenia Bielska i Białej, przypadającej w tym roku, dołożyły dzieci z Przedszkola nr 56. Najmłodsi przy wsparciu nauczycieli i dyrekcji placówki przygotowali kalendarz na 2021 rok. Zawiera on rysunki autorstwa przedszkolaków przedstawiające charakterystyczne dla Bielska-Białej miejsca, budowle i krajobrazy. Jest też wiersz – rymowanka zgrabnie opisujący, z czego słynie nasze miasto.

Kalendarz jest bardzo kolorowy i estetyczny. Każdy miesiąc obrazują zdjęcia miasta i odwzorowujące to, co na fotografiach, rysunki dzieci: Jagody, Leny, Kuby, Filipa, Julii, Dariusza, Marcina, Wojtka, Marysi, Borysa, Kingi, Magdy i innych. Zdjęcia do kalendarza wykonała Wiktoria Lach. Pomysł na publikację zrodził się w głowie nauczycielki Bożeny Lach, pod okiem której także powstał kalendarz. Nad całością czuwała dyrektor przedszkola Jolanta Zborowska.

W myśl zawartego w kalendarzu wiersza, według najmłodszych, Bielsko-Biała słynie z malucha, tkanin, szybownictwa i bajek:

Nasze miasto na świecie całym,
znane jest dobrze dużym i małym.

Z dwóch miast, rzeką podzielonych,
przed 70 laty, w jedno połączonych.

Tom Hanks je poznał – w Maluchu zakochany,
Jesteśmy dumni, bo Fiat ten u nas był produkowany.

Ludzie mody nasze wyroby także dawno już poznali
i z pięknych tkanin bielskich projekty swe wykonywali.

Największy zakład szybowcowy znany w świecie całym,
był właśnie w Bielsku, mieście wcale niemałym.

Szybowce nad naszymi głowami nadal dumnie latają,
Bo dobre warunki noszenia w naszych górach mają.

Bielskie bajki dla dzieci dobrze wszędzie są znane,
Od lat przez dorosłych i dzieci chętnie oglądane.

ek