Jest piękna!

Na zdjęciu kamienica Pod Żabami Kamienica Pod Żabami, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Chwalą nas inni, to i my się chwalimy. Piękno wyremontowanej w ubiegłym roku kamienicy Pod Żabami w Bielsku-Białej zauważył właśnie portal WhiteMAD – internetowa wersja popularnego magazynu poświęconego modzie, architekturze i wzornictwu. Jego autorzy piszą o pasjonatach projektowania, najciekawszych budynkach i miejscach, które długo zapadają w pamięci.

Pod adresem https://www.whitemad.pl/ w artykule zatytułowanym Jest piękna! Kamienica Pod Żabami w Bielsku-Białej po remoncie możemy właśnie przeczytać o sztandarowym bielskim zabytku.
To jedna z tych kamienic w mieście, które posiadają najbogatsze zdobienia. Przeprowadzony remont ukazał jej piękno. Kamienica „pod Żabami” zbudowana została około 1905 roku w stylu wiedeńskiej secesji. Budynek powstał dla Rudolfa Nahowskiego, który wewnątrz prowadził winiarnię. Kamienica stanowi dominantę dla wnętrza placu Wojska Polskiego. Budynek zaprojektował architekt Emanuel Rost junior.
Budynek ma trzy kondygnacje i charakterystyczną kwadratową wieżę narożną. Dachy wysokie pokryte są karpiówką o dekoracyjnym układzie, który przywrócony został podczas prac remontowych. Ich uzupełnieniem są drewniane facjaty o bogatym detalu, dekoracyjne kominy i kute balustrady. Bogato zdobiona jest elewacja z licznymi rzeźbiarskimi elementami. Wzrok przyciągają zwłaszcza dekoracje sztukatorskie z przedstawieniami żab i chrząszczy. Właśnie stąd wzięła się potoczna nazwa kamienicy „pod Żabami
– pisze autor artykułu, redaktor naczelny magazynu whiteMAD i serwisu whitemad.pl Kamil Białas.
Materiał jest opatrzony wieloma zdjęciami kamienicy przed i po remoncie.

Przypomnijmy, że remont elewacji kamienicy Pod Żabami został przeprowadzony w ubiegłym roku. Prace wykonano na podstawie projektu opartego o badania stratygraficzne (warstw) oraz zachowaną ikonografię. Poza elewacją, remont przeszły także korytarz i klatka schodowa, wymieniona została również stolarka okienna w częściach wspólnych budynku. Efekty modernizacji są imponujące. Dotację na remont kamienicy w wysokości 400.000 zł przekazało miasto.

Tymczasem, jeszcze do 30 kwietnia br. na kamienicę Pod Żabami można głosować w XXV edycji ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. organizowanego przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Internetowe głosowanie odbywa się pod adresem https://www.modernizacjaroku.org.pl. Aby wziąć w nim udział, należy wejść na podaną stronę internetową, wyszukać zgłoszony obiekt według województwa lub nazwy obiektu i kliknąć na zgłoś obiekt, a następnie zobacz podstronę obiektu i oddaj swój głos. Na podstronie należy podać imię i nazwisko, adres mailowy oraz zaznaczyć Nie jestem robotem - a po udanej weryfikacji kliknąć Zagłosuj. Na podany adres mailowy zostanie wysłany link do aktywacji głosu, należy go zaakceptować. Liczba oddanych głosów będzie aktualizowana o pełnej godzinie. Głosowanie potrwa do 10 maja br. do godziny 12.00.

Celem konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. jest wyłonienie i nagrodzenie przedsięwzięć budowlanych modernizacji oraz nowych obiektów wyróżniających się szczególnymi walorami. Ideą konkursu jest propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy, rewitalizacji terenów, rozbudowy obiektów i urządzeń dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbywa się od lat na Zamku Królewskim w Warszawie.

Druga bielska modernizacja zgłoszona do konkursu to zrewitalizowana zabytkowa Willa Teodora Sixta przy ulicy Mickiewicza 24.

Emilia Klejmont

Na zdjęciu kamienica Pod Żabami